Toomas Haamer on robotlaudaga rahul

Toomas Haamer on robotlaudaga rahul

LABIDAS JÄÄB: Toomas Haamer näitab, et ilma labidata ei saa hakkama ka robotlaudas. Foto: Sander Ilvest

Eelmise aasta augustis Väike-Pahilas valminud robotlaut võimaldab läbi ajada väikesema hulga tööjõuga, kuid piimatoodangu suurendamiseks tuleb pilk pöörata söödakvaliteedi parandamisele.

Ligemale aasta tagasi Saaremaal esimese talunikuna robotlüpsile üle läinud Jurna talu peremees Toomas Haamer ütles, et arvestamata robotlüpsi, on ülejäänud toimetamised nagu laudas ikka. “Tuleb asemed korras hoida ja sööta tuleb nii või teisiti. Söödarobotit mul ei ole ja söötmine käib ikka kellaaja pealt.”

2011. aasta augusti lõpus vastu võetud robotlauta saadi loomad sisse septembri lõpuks. Karja üleviimine robotlauta ja seal kohanemine läks peremehe sõnul küllaltki rahulikult. Esimesed uude lauta elama asutatud 24 looma algul küll võõristasid ja esimesel nädalal tuli neid suisa robotisse tassida ja üksjagu vaeva näha. Edasi sai aga lehmadel tee selgeks ja järgmistel lehmadel läks robotiga harjumine juba rahulikumalt. Esmaspäeva ennelõunal olid Jurna talu sada lehma ja noorkari laudas hiirvaikselt, mis tsiteerides maakonna üht edukamat piimatootjat Tõnu Posti, viitab loomade heaolule.

Toomas Haameri sõnul annab robotlaut talle isiklikult päevakavas rohkem vabadust tegelda laudaväliste töödega. “Nüüd ei pea ma enam lüpsmisega tegelema ja kuna lüpsiloomad ei käi enam karjamaal, siis pole vaja neid ka sinna viia ja sealt tuua,” rääkis Haamer, kes vabaneb laudast hommikuste toimetuste järel pärast piimaautole piima äraandmist. Edasine päev kulub peremehel söödavarumisele.

Koos poeg Jürgeniga on Toomas Haameril Jurna talu tänavune silo ja hein peaaegu juba valmis. Kokku on Jurna talu piimatootmisega ametis neli inimest – taluperemees Toomas koos abikaasaga ja poeg Jürgen oma küljeluuga. Varem taluga tihedamalt seotud olnud Indrek Haamer on talutöödest eemaldunud ja tegeleb isa sõnul nüüd muude asjadega.

Suuremaid rikkeid lüpsirobotite töös ette pole tulnud. Elektroonikast tulvil robotitel on mõni asi vahel üles öelnud, kuid kõikide probleemidega on noorperemees Jürgen Haamer seni ise hakkama saanud. Piima kvaliteet ei ole robotlüpsi ajal kordagi alla kõrgema sordi langenud, sest robot eraldab haigete loomade piima ülejäänud toodangust. “Robot täidab täpselt neid juhiseid, mis on tema jaoks arvutisse sisestatud. Eksimist ei ole,” kinnitas Toomas Haamer, kelle sõnul võib robotit igati usaldada.

Piimatoodang on Jurna talus jäänud vaatamata uuele laudale ja tehnikale samaks, endiselt tuleb lehma kohta umbes 6000 kilo piima. Toomas Haameri sõnul võtavad nad üsna pea siloproovid ja hakkavad koostama söödaratsiooni. Eelmisel aastal jäid siloproovid lünklikuks, kuna silo sai tehtud mitmes kohas ja erineval ajal, selgitas Jurna talu peremees, kelle sõnul on kvaliteetne sööt piimatootmise alus. “Vanasõnagi ütleb, et lehm lüpsab suust ja kana muneb nokast,” osutas Haamer. Seni on Jurna talu piimalehmad saanud silo ja jõusööta, mida antaks lehmade robotisse meelitamiseks.

Söödaratsiooni hakkab koostama jällegi Jürgen Haamer, kes käis Olustveres asja õppimas ning kellel on vastavad oskused põhimõtteliselt olemas. Varem päästeametnikuna töötanud Jürgen Haamer tuli talutööde pärast isegi päästeametist töölt ära, sest päästeametniku tööd ei saa pahatihti talu vajadustega ühitada.

Kui praegu annab Jurna talus korraga piima 100 lehma, siis järk-järgult kari kasvab. Uus laut mahutab 169 looma, kellest edaspidi peaks pidevalt robotis käima 140.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 464 korda, sh täna 1)