Saaremaa lambakasvatajad huntide üle ei rõõmusta (8)

Saaremaa lambakasvatajad huntide üle ei rõõmusta

LOLL JUTT SUHU TAGASI! Huntide murtud lambakorjuste kõrval seisev Ivo Lepik ütleb, et inimesi on seinast seina ning kui valdkonda ei tea ega adu, siis oleks parem vaikida. Foto: Raul Vinni

15. juulil võttis Saaremaa elu ja huntide teemal sõna Nelli Teataja vastutav väljaandja Toomas Leito, kelleni oli jõudnud info, nagu oleksid Saaremaa lambapidajad tänulikud, et hundid lambaid murravad. Saaremaa lambakasvatajad sellise mõtteavaldusega ei nõustu.

“See väide, et lambakasvatusest saadud toetustega ollakse või sees, on täiesti vale,” sõnas
Kaarma vallas asuva Sarapiku talu peremees Ivo Lepik, lisades, et inimesi on seinast seina ning kui valdkonda ei tea ega adu, siis oleks parem vaikida.

Kui eelmisel aastal murdsid hundid Lepiku lambakarjas 48 lammast, siis sellest kompenseeris riik 23 lamba hinna. Hüvitatud sai vaid kahju, mis oli tuvastatud ajal, mil lammas või lambakorjus oli leitud värskelt murtuna.

Sündimata jäänud tallede ning pikemaks ajaks metsa alla jäänud korjuste eest ei saanud talunik sentigi. Lisaks tekitasid hundirünnakud närvilisust ja stressi kogu lambakarjale.

Lepik lisas, et olulist rolli mängib asjaolu, et keskkonnaamet on kindlaks määranud hüvitisteks kuluva summa kolme aasta pikkuseks perioodiks ning kui summa limiit täis saab, siis rohkem toetust talunikud ei saa.

“Kolm karja, kelle lambaid murti Eikla ja Mustjala kandis, neil olid kahjud hoopis suuremad kui riik kompenseeris,” lisas Lepik.

Mustjalas asuva Kuuse talu peremees Kaido Eigo sõnas Saarte Häälele, et kui lambakasvatajate elu tänu hüvitistele nii hea oleks, siis poleks vaja neile “Saaremaa hundivabaks” loosungeid.

Hundikindlamate aedade ehitamine lammaste kaitseks läheb väga kalliks ning rääkida võib pea 20 000 euroni ulatuvast summast. Üldine keskmine hüvitis on Eigo sõnul pigem sümboolne abiraha, näiteks sadakond eurot ühe ute ning 60–70 eurot talle eest.

“Ütleme nii, et kui utte kasvatada, kulub ikka rohkem kui 100 eurot,” lisas Kaido Eigo.

Aja vaid raha tasku!

Väljavõte 15. juulil Nelli Teatajas ilmunud Toomas Leito juhtkirjast: “Mulle rääkis tuttav talunik, et tegelikult tänavad Saaremaa lambapidajad jumalat, et hundid jälle lambaid murdsid. Riik maksab kahjud kinni ja annab veel uute soetamiseks toetust ka. Pole vaja müügi ega muu jamaga tegeleda. Aja vaid raha tasku.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 874 korda, sh täna 1)