Hõrgud kalaroad, vein ja muusikalised vahepalad

Hõrgud kalaroad, vein ja muusikalised vahepalad

ROLLI SISSE ELAMAS: Amy Winehouse’ina astus üles Teele Viira. Taamal vasakult trompetimängija Tanel Kuusk ning tromboonil Sten Valdmaa. Foto: Mats Õun

Neljapäevast laupäevani toimus Pidula Forelli puhkekülas Saare Jazz. Kohal olid mitmed eestimaised esinejad, kes pakkusid maitseelamuste kõrvale kontrastseid helielamusi.

Õues on jahe ja tuuline. Ainus, kes vastutuult lendab, on pääsuke. Tema pesa on ühe kioski katuse all, kust vajadusel saab janule leevendust. Kioskist paremale vaadates näeb ust, mis viib veiniruumi. Sealt saab klaasikese, soovi korral ka pudeli, kvaliteetveini. Seal on end sisse seadnud vinoteek Veinipööning, mis 1998. aastast tegutseb Tallinnas. Ruumis on hämar ja sisse kostavad esimesed helid. Kell on seitse, algab Abraham’s Cafe kontsert teisel pool vett – vaikne viis “teispoolsusest”.

“Teispoolsusesse” jõudmisega oli enne tükk tegemist, sest paat oli väike ja muusikuid palju. Nii vaatasid inimesed, kes olid suures valges telgis endale istekoha leidnud, kuidas poisid teele asuvad. Ootusärevus kasvas, sest õues muutus aina hämaramaks ja soe päikesepaiste pani veekogu helendama.

Nüüd, pilgud endiselt teisele kaldale suunatud, on näha, et pillid on valmis seatud ja kontsert võib alata. Esimesed helid on niisama õrritavad kui esimene sõõm veini või esimene lõhesuutäis – iga algus näib oma tuntud headuses ikka uus ja kordumatu.

Nii püüab Abraham’s Cafe luua kohvikumeeleolu, kus heast seltskonnast rõõmu tundes kvaliteetaega veeta. Siiski on “teispoolsus” ehk teine kallas võrdlemisi kaugel – kohati jääb kontakt publiku ja bändi vahel põgusaks ja liiga õrnaks. Ilmselt on selle üheks põhjuseks, et külalisi on vähevõitu. Ehk pole esinejate niisugune paigutus publiku vähesust arvestades otstarbekas, mõtlen.

Peagi õues hämardub, tunnid mööduvad ja muutub ka peomeeleolu. Kui varem oli telgis võrdlemisi vähe inimesi, siis nüüdseks on see rahvast täis. Kõik ootavad Teele Viirat, kes annab oma iidolile Amy Winehouse’ile pühendatud kontserdi.

Seekord toimub kontsert laval, mis paikneb sealsamas valges telgis, mistõttu ka kontakt artisti ja kuulajate vahel on intensiivsem. Ning kontsert mõjuvam. Kuigi Winehouse`iks kehastunud ning ainult tema kui ühe oma suurima mõjutaja lugusid esitav Viira on laval väga aktiivne ja tantsutüdrukud püüavad pilke, jääb rahvas telgis vaoshoituks, ei lähe tantsukutsetega kaasa. Kohale jõuavad täiendavad veinivarud ning veinigurmaanide õhtu saab hoogu juurde.

“Väga head meelt valmistas see, et tänavu saime alustada koostööd Veinipööninguga, mis annab festivalile uue mõõtme. Saame pakkuda head veini ja maitsvaid hoolikalt valmistatud roogi,” rõõmustab Saare Jazzi meediajuht Kristi Teras.
Tema sõnul plaanitakse festivaliga jätkata.

Saare Jazz 2012

Festival toimus kolmandat aastat. Kui 2010. aasta festivali kaugemad külalised olid Senegalist ja eelmisel aastal astusid üles artistid Brasiiliast, siis tänavu esinesid Eesti artistid.

Seekord toimusid Saare Jazzi üritused lisaks Pidula Forelli puhkekülale ka Kuressaare kuursaalis ja restoranis Jahta. Kahel hommikul sai Kuressaares kuulda Anna Kuchinsky vestlusi esinejatega – Teele Viira, Margus Vaheri, Laura Põldvere, Susanna Aleksandra ja teistega –, kes jagasid oma mõtteid elust ning muusikast ka kuulajatega.

Saare Jazzil esinenud Abraham’s Cafe koosseisu kuuluvad Marten Altrov, Kaspar Uljas, Madis Meister, Sergei Šegurov ja Tõnis Kuusk. Uljase sõnul on poisid koos musitseerinud alates Georg Otsa koolis õppimisest, ent ühise kollektiivina tegutsenud kaks aastat.

Septembris annab bänd kontserdi ka Küprosel, kus Uljase sõnul esitletakse ühtlasi oma debüütalbumit. Bänd on andnud üle 40 kontserdi – nii Eestis, Lätis kui ka Soomes. Abraham Cafe segab folk- ja jazz-helikeele kokku klezmermuusika ning araabia meloodiate ja rütmidega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 596 korda, sh täna 1)