Vanad rindemehed pidasid kokkutulekut (video!)

Vanad rindemehed pidasid kokkutulekut

LAULU LUMMUSES: Vaatamata vanade sõjameeste kokkutulekut ehmatanud vihmasagarale nauditi kontserti, kus palju nooremate kõrval esinesid ka kunagised küüditatud Kihelkonnalt – Asta ja Heino Salumaa. Foto: Rita Loel

Läinud nädalavahetusel oli Saaremaal ligi pooltuhat endist rindemeest, et pidada taasiseseisvunud Eestis juba XX kokkutulekut.

Esimest korda koguneti Saaremaale, mis organisatsiooni juhi Gunnar Laeva sõnul on mõneti sümboolne – toimusid ju Saaremaal 1944. aastal viimased kaitselahingud.

Üritused algasid laupäeva hommikul Kaarma maalinnal muistse vabadusvõitluse tule süütamisega – oli ju Kaarma paik, kus 13. sajandi alguses pidi elu jätma umbes viis tuhat inimest.

Keskpäevaks koguneti juba Kuressaare kesklinna, et pärast pärgade asetamist ja kõnesid minna marsisammul ühtses kolonnis lossi hoovi, kus esmalt ootas Saaremaa naiskodukaitsjate keedetud sõdurisupp.

Vanad rindemehed tunnistasid, et tegemist oli ühe maitsvaima supiga, mida nemad 20 aasta jooksul oma kokkutulekutel söönud, ja hästi korraldatud söömaajaga. “Seda ütlesid väga paljud,” edastas Augustin Poopuu Saaremaa vabadusvõitlejate ühendusest.

Ürituste peamine korraldusraskus oligi vanu sõjamehi koondaval Saaremaa vabadusvõitlejate ühendusel ning selle ühingu juht Hendrik Ilvik sai sõna ka kokkutuleku avamiseks.

Üle-eestilise liidu esimees Gunnar Laev märkis aga, et ehkki nad on tänulikud riigikogule, kes 14. veebruaril võttis vastu avalduse tunnustamaks neid Eesti Vabariigi kodanikke, kes tegutsesid Nõukogude Liidu või natsionaalsotsialistliku Saksamaa okupatsiooni aastatel Eesti Vabariigi de facto taastamise nimel, on see avaldus 2/3 endiste rindemeeste jaoks hiljaks jäänud. Nemad on meie hulgast jäädavalt lahkunud.

Laeval tuli tõdeda, et ühing on vananenud ning sinna kuuluvate meeste ja naiste keskmine vanus on juba 88 aastat. Sestap ootavadki eakad vabaduse eest võidelnud enda kõrvale nooremaid aatekaaslasi – Saaremaalgi on neid organisatsiooniga ühinenud juba paarkümmend.

“Tänan teid, et te toona näitasite üles vaprust ja olite valmis kaitsma Eesti iseseisvust,” avaldas lossi hoovis kaitseminister Urmas Reinsalu, kelle sõnul läks küll veebruaris vastu võetud avaldus toonasele kaitseministrile Mart Laarile maksma tervise, kuid vanade rindemeeste peetud võitlust ei tohi järeltulevad põlved siiski unustada. Reinsalu kinnitas, et toonased sõjamehed on kindlasti eeskujuks ka praegustele missioonisõduritele – neile, kes kaitsevad vabadust praegu Eesti piiridest kaugel.

Pärast kokkutuleku pidukõnesid oli aga kavas kontsert, kus esinesid nii Laur Teär kui ka Meelis Laido; Jaen Teär ja Igor Babenko ning ansambel Valleraa, Asta ja Heino Salumaa Kihelkonnalt, Saaremaa Naiskodukaitse võimlemisgrupp ning Lümanda kultuurimaja rahvatantsurühm Mõnusad. Eriliseks “rosinaks” oli laval aga kaitseväe orkester kolonelleitnant Peeter Saani juhatusel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 663 korda, sh täna 1)