“Yksine” räägib kaotamisest ja leidmisest

Yksine räägib kaotamisest ja leidmisest

JUST ÕIGE PAIK: Nii Aare Toikka kui ka Piret Raugi hinnangul loob vana sadamaait uue suvelavastuse jaoks sobiva miljöö. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare linnateari tänavune suvelavastus, Veski tänava vanas sadamaaidas 2. augustil esietenduv “Yksine” pajatab vaatajale sooja huumoriga pikitud loo naistest, meestest ja majadest.

“Ühele saarele satub kolm inimest – kaks naist ja üks väga noor mees,” jutustab VAT Teatri kunstilise juhi Aare Toikka lavastatud loos Juuliat, üht peategelast kehastav Piret Rauk. “Kui satutakse piirsituatsiooni, kus kõik ei lähe nii nagu plaanitud, toob see inimestes välja hoopis teistsugused jooned kui tavaolukordades.”

Veenvad karakterid

Kuressaare linnateatri tänavune suvelavastus põhineb soome näitekirjaniku Laura Ruo-honeni teosel “Yksinen”, mis valmis 2006. aastal ning mis esietendus sama aasta septembris Helsingis Jurkka teatris.

Olgu öeldud, et Kuressaare sadamaaidas etenduva tüki näol on tegu Ruohoneni loomingu esmalavastusega Eestis.

“Laura Ruohonen on minu jaoks väga oluline tänapäeva soome näitekirjanik, kes selle loo puhul kõneleb inimese võõrandumisest loodusest väga paeluvas vormis,” ütleb Aare Toikka, kes on ka lavastuse aluseks oleva näidendi tõlkija.

“See on sooja huumoriga pikitud lugu enese kaotamisest ja leidmisest, need karakterid on otsekui lihast ja luust inimesed, mitte mingisugused semiootikute loetavad märgid.”

Teist saarele sattunud naist mängib lavastuses Kersti Kreismann Eesti Draamateatrist, verinoort meremeest aga EMTA Lavakunstikooli saarlasest tudeng Jörgen Liik.

“Need kaks õnnetut saarele merehätta jäänud naist on sarnased, samas ääretult vastandlikud ning neil on lahendada väga tugev maailmavaateline konflikt,” räägib Toikka. “Üks on pragmaatiline, edule ja läbilöögile orienteeritud endise kuulsa mehe naine, teine aga mitte nii väga edukas noor arhitekt. Kolmas tegelane, noor meremees, kes samuti saarele eksib, on aga hoopis oma asjadega kimpus.”

Nii Piret Raugi kui ka Aare Toikka hinnangul on sadamaaida hoone just sobiv koht sellise tüki mängimiseks. “See koht koos Iir Hermeliini kujundusega – mille oluline osa on vana paadisild – loob just õige meeleolu,” leiab Toikka.

Etenduses näeb ka tulevärki – see on juba näidendisse sisse kirjutatud.

Kummaline pealkiri

Toikka tõdes, et lavateose kummaline pealkiri “Yksine” võib olla veidi segadusse ajav. Tegemist on lavastuse ühe naistegelase ja tema kadunud mehe omavahelistes vestlustes saare kohta kasutatud hüüdnimega. Sõnaga, mida ei ole olemas ja mida ei saa ka täpselt tõlkida.

Aare Toikka loodab, et esietendusele jõuab ka näidendi autor Laura Ruohonen ise, kes töötab dramaturgiaprofessorina Soome Kõrgemas Teatrikoolis.

Lavastuse kunstnik on Iir Hermeliin, Ahvenamaal filmitud videopildirea seinal paneb kokku Peeter Ritso. Tehnilise poole eest vastutab Ahto Matt, valgust ja heli seab Allan Kallaste, kostüümid sätib Laivi Koppel.

Etendused on kavas 2., 3., 5., 7., 8., 9. ja 10. augustil algusega kell 19 ja 4. augustil kell 18.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 590 korda, sh täna 1)