Sikassaare elanikud rajavad endale uued veesüsteemid (2)

Sikassaare elanikud rajavad endale uued veesüsteemid

OOTAB PUHAST VETT: Kuna Sikassaare elanikud peavad pärast toetuse saamist uue puurkaevu kõigi oma muude tegemiste kõrval ise töökorda seadma, ei osanud Diana Klimov arvata, millal nad lõpuks puhast joogivett saama võiksid hakata. Foto: Sander Ilvest

Pikemat aega ilma korraliku joogiveeta elanud sikassaar-lased asusid endale iganenud puurkaevu asemel uut ehitama. Järge ootab kanalisatsioonisüsteem.

“See vesi, mida me kasutame, ei ole tegelikult joogikõlbulik – see on tööstusvesi,” ütles Saarte Häälele Kaarma valla Sikassaare küla elanik Diana Klimov.

Naise sõnul kannatab sellega küll pesu ja nõusid pesta, kuid selleks, et vett juua saaks, tuleb seda läbi filtrite lasta. Vana kaevu pump oli aga omadega nii läbi, et talviti polnud neil mingit vett ning siis pidi seda linnast tooma.

Teine probleem on seotud kanalisatsioonisüsteemiga. Elanikud on omaalgatuslikult paigaldanud kogumiskaevu, mis aga Kaarma vallavalitsuse hinnangul nõuetele ei vasta. Seega tuli kirjutada projekt ka uue puhastussüsteemi tarbeks.

Vald tunnistab probleemi

“Tegemist on pikaajaliste probleemidega, mis on omavahel seotud,” sõnas Kaarma vallavolikogu esimees Urmas Lehtsalu.

Sikassaare elanikule Raivo Leppikule saadetud kirjas kinnitas Lehtsalu, et Kaarma vallavalitsus on asunud seisukohale, et mõlemad probleemid vajavad lahendamist, mistõttu on väljastatud ühine ehitusluba nii puurkaevu kui ka reovee käitlussüsteemi rajamiseks Sikassaare korterelamutele.

Uue puurkaevu rajavad sikassaarlased hajaasustuse veeprogrammi toel. Sikassaare kahte korterelamut puudutavale projektile saadi riigilt ja vallalt toetust 3369,97 eurot, millele lisandub elanike omaosalus 1684,98 eurot.

Kaarma valla keskkonna peaspetsialist Kairi Niit ütles Saarte Häälele, et Sikassaare küla korterelamute poolt seni kasutatud puurkaev asub eramaal ja selle käigushoidmise eest on kandnud hoolt Siimu Auto AS.

“Seni sõltusid inimesed konkreetselt ettevõtjast ja tema võimest süsteemi korras hoida. Pidades silmas Vene ajal rajatud torustike vanust, siis ainuüksi ettevõtja panusest puurkaevu käimashoidmiseks ei piisa,” sõnas Niit.

Hädade lahendamine võtab aega

Kuna Sikassaare elanikud peavad pärast toetuse saamist uue puurkaevu kõigi oma muude tegemiste kõrval ise töökorda seadma, ei osanud Klimov arvata, millal nad lõpuks puhast joogivett saama võiksid hakata. Enne tuleb maa alt üles leida vana toru, mis vett viide majapidamisse juhib.

Kui puurkaev valmis, tuleb ette võtta kanalisatsioonisüsteemi ümberhitamine. “Nad (Kaarma vald – K.L.) nõuavad meie käest hirmus palju, aga ümberringi on firmad, kelle kanalisatsioon läheb otse Põduste jõkke – nende käest ei nõuta midagi,” rääkis Klimov.

Samuti ei saa Klimov aru, kuidas Kuressaarele nii lähedal asudes sealset veevärki mingilgi moel kasutada ei saa. “Kellamäele sai küll torud juhitud, aga meile ei saa,” oli naine nõutu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 921 korda, sh täna 1)