Saaremaal taasalustasid tegevust noored skaudid (1)

Saaremaal aastaid varjusurmas olnud skautide liikumine on taas pead tõstmas – Haameri lipkonnal on juba 20 liiget, lähiajal minnakse esimesse laagrisse.

Organisatsiooni kohaliku haru eestvedaja on igapäevaselt Ekesparre Residentsi valitsejana töötav Adam Tamjärv, kes loodab, et sel korral jääb skautide tegevus Saaremaal pikemaks ajaks kestma. Võimalust selleks pakub skautidele kuuluv maalapp Kihelkonna vallas, kuhu loodetakse tulevikus oma matkakeskus luua.

“Arvan, et skautlus on väga vajalik, sest 30 miljoni liikmega on see üks maailma suurimaid ilmalikke organisatsioone,” ütles Tamjärv Saarte Häälele. “Skautluse oluline ja lahutamatu osa on noore inimese arendamine kõikide tegevuste kaudu. Arendamine ei tähenda, et püüame teda oma näo järgi kasvatada, vaid püüame noorele anda võimaluse ise mõelda ja kasvada ning teha oma järeldused, milline meie maailm ja elu olla võiks või mis on iga inimese elu mõte.”

Saaremaa skautide liikumine kannab nime Haameri lipkond, olles oma nime saanud Haamerite perekonnalt, mille liikmed Aleksander, Harri, Andres, Eenok ja Siim on aastaid Eesti skautlust kas otseselt või kaudselt toetanud. Seejuures toimis skautlus Eestis ka Nõukogude ajal, kuid siis vaid põrandaaluselt.

Haameri lipkond ei ole veel Eesti Skautide Ühingu täisliige, kuid saab selleks siis, kui kõik liikmed oma registreerimisavaldused täidetud saavad. Tamjärve sõnul pole nende eesmärk mitte kvantitatiivseks, vaid kvalitatiivseks organisatsiooniks olemine.

Suur osa praegustest liikmetest on üle tulnud Noorte Kotkaste ridadest – nagu ka Tamjärv ise, kes seal enam kui kümme aastat tegev oli. Kuigi Noored Kotkad ja Kodutütred on kunagi alguse saanud just skautide ja gaidide liikumisest, tundub Tamjärvele, et tänapäeva inimesed eelistavad rahulikumat elu.

“On selliseid noori, kes noorkotkaks ei taha minna selle tõttu, et seal on militaristlik taust. Mulle tundub, et 21. sajandi inimene on relvadest väga väsinud,” ütles Tamjärv.

Mis on skautlus?

Skautluse eesmärk on aidata kaasa noorte haridusele, tuginedes skaudiseadustele ja -tõotusele, aidates seeläbi muuta maailma paremaks ja arendada noori vastutustundlikeks isiksusteks, kes on ühiskonna aktiivsed ja täisväärtuslikud liikmed.

Allikad: Eesti Skautide Ühing, Adam Tamjärv

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 328 korda, sh täna 1)