Laanet küsib ministrilt huntide kohta aru

Riigikogu liige Kalle Laanet on esitanud keskkonnaminister Keit Pentusele arupärimise, kus tahab teada, millal saavad lahendatud kitsaskohad Saaremaal lambaid murdvate huntidega.

Laanet tõdeb oma kirjas ministrile, et hundiründed on viinud Saaremaal lausa ühiskondliku konfliktini. Ühelt poolt nõuavad lambakasvatajad huntide hävitamist ja teisalt seisavad looduskaitsjad nende elu eest. Riigikogulane nendib, et kuigi probleemist kirjutatakse meedias palju ja aktiivselt võtavad sõna ka mõlemad osapooled, on just ametlikud seisukohad, uuringute tulemused ja teadlaste arvamused vähe kajastamist leidnud.

Laanet selgitab oma kirjas ka probleemi olemust ja räägib lambakasvatajate ponnistustest võitluses huntide vastu. Samas viitab ta ka Keskkonnateabe keskuse poolt koostatud aruandele, mis annab tema sõnul selge viite, et sigiva hundipesakonna olemasolu ei ole Saaremaal hädavajalik senikaua, kuni nende peamiseks toiduallikaks on lambad.

Keskkonnaministrilt soovib ta täpsemini teada, kas lammastele jahti pidava hundikarja olemasolu on otseselt vastavuses looduskeskkonna ja säästliku majandamise printsiipidega. Samuti tunneb ta huvi, kas selgitustöö ja info jagamine lambakasvatajate seas ametkondade poolt on olnud piisav. Laanet nendib ka, et selle väljaselgitamine, kas tegu on huntide või hunt-koertega, venib liialt. Ta tunneb huvi, kas keskkonnaministeerium ei leia, et tekkinud olukorras peaks palju jõulisemalt tegelema ennetusmeetmetega. Riigikogulane küsib ka seda, kas ametnikud on mõelnud võimalikele tagajärgedele. Näitena toob ta Soome ja Rootsi, kus taolised konfliktid on viinud omakohtuni huntide vastu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 235 korda, sh täna 1)