Küttimissoovitus: hundipesakond Saaremaal pole otstarbekas (1)

Keskkonnateabe keskuse seirearuande kohaselt pole hundipesakonna Saaremaal elutsemine majanduslikult otstarbekas ega anna ka üldasurkonnale midagi juurde.

Huntide tegutsemine Saaremaal kõige rohkem meelepaha tekitanud lambakasvatajatele. Hundid on 2012. aastal murdnud Saaremaal 60 lammast, mis moodustab ligikaudu kolmandiku üle kogu Eesti liigi poolt põhjustatud kahjudest. Loomakasvatajatele peab aga riik kompensatsiooni maksma.

Aruandes seisab, et Saaremaal on lammaste asustustihedus Eesti maakondadest kõrgeim, samuti ei ole seal varasema huntide puudumise tõttu rakendatud selliseid karjakaitsemeetmeid nagu mandril. Seetõttu läheb iga hundi tekitatud kahju riigile maksma umbes viis korda rohkem kui Mandri-Eestis.

Lisaks on mandril elava hundi väärtus liigikaitselisest seisukohast suurem kui Saaremaal, sest isendite vaba liikumine saare ja mandri vahel on olulisel määral takistatud. Seetõttu on nii looduskaitselisest kui ka majanduslikust seisukohast mõistlik mitte hoida hundi pesakonda Saaremaal ning piiratud rahalist ressurssi kasutada Mandri-Eestis kahjustuste kompenseerimiseks ja ennetamiseks, seisab dokumendis.

Aruande ühe autori, keskkonnateabe keskuse ulukiseire juhtivspetsialisti Rauno Veeroja sõnul ei taheta siiski õhutada kedagi üht liiki hävitama, lõplik sõna jääb ikkagi keskkonnaametile.

“Tegemist ei ole ettepanekuga Saaremaa huntidest tühjaks küttida, vaid kui tahame kogu asurkonda kaitsta, siis Saaremaa karjade hulk ei ole sellest aspektist oluline,” ütles Veeroja Saarte Häälele. “Ka majanduslikust seisukohast ei ole mõttekas seda karja kinni hoida, aga kui riik otsustab, et hoiame seda asurkonda ka seal, siis nii jääbki.”

Samas tõdes Veeroja, et idaalset olukorda Saaremaa tingimustes olla ei saa. “Mandri talupojad ei käi loosungitega kuskil, nemad peavad olukorraga leppima. Kui otsustada hoida hunte Saaremaal ja maksta pidevalt kompensatsiooni, siis kulutame kogu aeg kõik oma vahendid ära,” nentis Veeroja.

2012. aastal on hundid Eestis murdnud 172 lammast. Saaremaal on viimaste andmete kohaselt murtud 60 lammast. Teistes maakondades on hundid põhjustanud mitu korda väiksemaid kahjusid: Põlvamaal on murtud 24, Järvamaal 16, Harjumaal 15, Jõgevamaal 14 ning mujal veelgi vähem lambaid.

Kristjan Lukk

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 406 korda, sh täna 1)