Ajakaja: Kas ilm on tõesti hukas?

Ilma kohta on meie igapäevaelus palju ütlemisi. Nii otseses kui ka ülekantud tähenduses. Pole vist olemas nähtust või asja, mis hulgi ja pikemat jutuainet pakub kui ilm. Sedagi nii otseses kui ka ülekantud tähenduses.

Nädalavahetusel näitas ilm oma metsikut palet. Viskasime isekeskis nalja, et pole hullu midagi: kuniks Mudapõllu omad (talu meie juurest veel mere poole) pole paadiga liikvele läinud, ei pea meie muretsema. Kuigi jah, sauna juurde oleks olnud mõistlikum ujudes minna, või siis suurte kalamehesaabastega… Need on need ilmataadi trikid ja eks Saaremaal või rahvas sest veel palju pajatada.

Suures ilmas on samuti ilmaga muret – uputab siin ja seal mujalgi. On tormi ja äikest, on olukordi, kus inimesed pannakse proovile. Ilm näitab ennast.

Tegelikult on ilm, siin siis ülekantud tähenduses, juba pikemat aega tormis olnud – rahamured, sõjalised konfliktid ja muud asjad on uudiste kaudu meile koduõuele tulnud ja pannud senisest rohkem mõtlema: “Kas ilm ongi hukas?” Õnneks pole Eesti asjad veel nii kriitiliseks läinud või siis me lihtsalt ei tea nendest asjadest. Selles kontekstis on ilmataadi väike äikesetorm isegi tore asi, sest see tuleb ja läheb, jätab lirtsuva muru ja mõne murtud puu. Lootus aga on igal päeval uus, et ehk paistab täna päike ja maa taheneb. Ehk saab suve ikka natuke nautida ka, et mitte kogu puhkust loodusjõududega rindapistmisele kulutada. Mis aga selle suure ilmaga peale hakata, see on juba tõsisem küsimus. Sellega nii lihtsalt ei lähe, et homme on ilusam ja targem ja parem maailm me ümber.

Eks seda käesolevat maailmakriisi võib ühe korraliku äikesetormiga võrrelda küll: müristab ja lajatab ja uputab ja kiusab ning ülekantud tähenduses rohkemgi kui otseses mõttes. Ilmataadi otsuseid meid vihma ja äikesega päikesepaiste asemel kostitada me usaldame ja võtame seda kui paratamatust. Kas poliitikute otsuseid me nii palju aga usaldame, et võiksime lootusrikkalt uut päeva alustada mõttega, et ehk täna tuleb päike välja? Mitte alati, ma pakun. Vihmast on vähemalt nii palju kasu, et kogu maa on kenasti roheline ning ehk põllupidajatelgi hää meel. Ja äikese järel on õhk alati puhtam ja virgem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 118 korda, sh täna 1)