Uus ultraheliaparaat hõlbustab naistearstide tööd (1)

Uus ultraheliaparaat hõlbustab naistearstide tööd

VÄÄRT APARAAT: Dr Maire Õun on võimsa, ent väikese ja kergesti teisaldatava sonograafiga rahul. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare haigla sünnitus- ja günekoloogiaosakonnale ostetud ultraheliaparaat võimaldab paremini diagnoosida naistehaigusi, jälgida nii raseduse kulgu kui ka loote arengut.

Haigla juhataja Viktor Sarapuu hinnangul on firma GE Healthcare toodetud ultraheliaparaadi ehk sonograafi Voluson S6 soetamine Saare maakonna meditsiinis tubli samm edasi naistehaiguste diagnoosis ja raseduse jälgimisel. “Samuti võimaldab aparaat väga detailselt vaadata ka loote arengut, tema organsüsteeme südame ja verevarustuseni välja,” rääkis Sarapuu.

Seni tehti Kuresaare haiglas günekoloogilisi ultraheliuuringuid ja uuriti loote tervist üldsonograafi abil.

“See uus aparaat on aga spetsiaalselt günekoloogilise suunitlusega, samas saab sellega teha ultraheli ülduuringuid,” rääkis Sarapuu.

Tema sõnul on uus ultraheliaparaat transportimiseks mitte mõeldud üldsonograafiga võrreldes aga hoopis kõrgemast klassist.

“Nagu Mercedes võrrelduna Žiguliga,” tähendas haiglajuht. “Kui varem pidid naised keerulisemateks uuringuteks sõitma Tallinna, siis nüüd üldjuhul enam mitte.”

Sarapuu sõnul on tegemist “nii targa aparaadiga, et selle juures on veel väga palju õppida”.

“Meie, günekoloogid, oleme selle aparaadi üle väga õnnelikud,” kinnitas naistearst dr Maire Õun, kelle sõnul pidid günekoloogid seni oma patsientidele ultraheliuuringuaegade määramisel arvestama, et aparaati kasutavad ka kolleegid teistest osakondadest.

“Nüüd on meil võimalik vajadusel kasvõi ööpäevaringselt kohe uuringuid teha ja aparaati ka väga lihtsalt transportida,” ütles Õun.

“Tegemist on sellise süsteemiga, mis saadab kudedesse ultrahelilaine ja kajateade tuleb ekraanile,” selgitas Õun sonograafi tööpõhimõtet. “Milline see pilt on, sõltub ju suuresti aparaadi võimsusest.”

Ultraheliaparaat dokumenteerib ruumilise pildi. Kuna aparaadi programm on ühendatud veebipõhise röntgenipiltidega töötamise süsteemiga WEB 1000, saavad sonograafi kasutavad tohtrid vajadusel konsulteerida oma kolleegidega ka väljastpoolt Saaremaad.

Möödunud nädalavahetusel tehti uue aparaadiga esimesed uuringud, esmaspäeval kasutati sonograafi aga juba tosina patsiendi puhul.

Seitsme osalenuga riigihanke korras OÜ-lt Hansa Medical ostetud aparaat läks haiglale maksma 57 000 eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 379 korda, sh täna 1)