Pallopsoni kell hakkab taas aega näitama (8)

Pallopsoni kell hakkab taas aega näitama

KOHTUME KELLA ALL: Ruth ja Lembit Ots näitavad restaureeritud tuulelippu Pallopsoni kella all, kohas, kuhu paljud kuressaarlased armastavad oma kokkusaamisi määrata. Foto: Sander Ilvest

Pallopsoni maja kell seisab juba mitu kuud, ent juba sügisest on lootust, et Kuressaare sümbol täidab taas oma kohust ja näitab linnarahvale aega.

“Kohe, kui puhkusteperiood on möödas, esitame linnale avalduse, et soovime toetust,” teatab majaperemees Lembit Ots, kelle sõnul oleks Kuressaarele kohane linna sümbolina tuntud kella restaureerimist toetada.
Hetkel aga ei toeta 113 aasta vanuse kella restaureerimist keegi. “Ise teen, ja poisid aitavad ka,” sõnab Ots.
1999. aastal valmisid kella uued must-valged numbrilauad, restaureeritud on kellatorni tipus seisnud tuulelipp, seda aitas teha kapten Valter Nuum.

“Hetkel on taastamisel torni keskosa,” sõnab Ots. Kellatorni aknaklaasid, mis on mitu korda katki löödud, ootavad veel väljavahetamist. Ka hoone vihmaveetoru on jala- või käehoobi saanud. “Tuleb terasest teha,” näeb Ots lahendust.
Kui 1950ndatel oli majas tulekahju, siis nüüd on sarikaid asunud ründama koid. “Koid on kõik sarikad läbi uuristanud,” sõnab Ots. Tema hinnangul tuleb torni sisemus ja sarikad konserveerida värviga, et hoida koid eemal.

Pallopsoni kell on ühendatud emakellaga, mida tuleb iga nädal üles keerata – sellest on kujunenud laupäevane traditsioon.
“Kui unustame kella üles keerata, siis pühapäeva õhtul avastame, et kell seisab,” sõnab majaperemees. Kuigi kell on linna sümbol, on Ruth Otsa sõnul maja puhul tegemist eelkõige koduga.

Kunagine Allimanni maja müüdi 1952. aastal Alma Sterni poolt Jaan Pallopsonile. Pallopson oli Kuressaares aastakümneid tuntud kellassepp, kes töötas Allimanni juures juba 1940. aastal ja naases pärast sõda.

Praegu elavad selles majas Pallopsoni tütar Ruth Ots ja ta abikaasa Lembit Ots.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 588 korda, sh täna 1)