Maakonna töötu – madala haridustasemega ja oskusteta (10)

TÖÖTUPÕLVE PIDANUD EI OLE: Tisleripaberitega Janar Ley tuli Merinvesti pärast kooli lõpetamist. Foto: Sander Ilvest

Töötukassa andmeil on valdav osa Saare maakonna töötuid madala haridustasemega ja erialaste oskusteta.

“Tööta inimeste haridustase on meil tegelikult ikka madal,” tõdes töötukassa Saaremaa osakonna juhataja Kaie Lepp. “On tavaline gümnaasiumiharidus või alla selle, mingit elukutset aga juurde õpitud ei ole. Sellistel inimestel on tööturul konkureerida keeruline.”

Kaie Lepa hinnangul on Saare maakonna töötu profiili koostada siiski raske, kui mitte võimatu.
“Seda, et keskmine töötu on just mees või naine, nii ja nii vana, küll öelda ei saa,” nentis ta, lisades, et mehi ja naisi on töötute seas enam-vähem pooleks.
“Kui meeste osakaal mujal tõuseb, siis meil see küll nii selgelt välja ei tule,” lausus Lepp.
Tema sõnul suurenes meeste osa töötute seas küll mõni aasta tagasi, kui noored Soomes leiba teeninud mehed olid sunnitud koju tagasi pöörduma. “Praegu on olukord jälle rohkem tasakaalus,” märkis Lepp.

Ta kinnitas, et kui üle Eesti on töötute seas ka noorte osakaal tublisti suurenenud, siis meil olukord nii katastroofiline ei ole, et peaks kohe midagi erilist ette võtma.
“Noori on meil kogu aeg olnud umbes 15 protsenti töötutest ja on ka praegu,” ütles Kaie Lepp. Samas tõdes ta, et kutseõppeasutuse lõpetanuid on maakonna töötute seas arvestatav hulk. “Protsenti ma küll kohe öelda ei oska,” sõnas Lepp. “Praegu oleme aga ooteseisundis, sest tavaliselt siis, kui lõputunnistus kätte saadud, suureneb meie töötute seas kutsekooli lõpetanute arv märgatavalt.”

Kutsekoolide lõpetanud töötuna arvele

Kaie Lepa sõnul on neid kutsekoolide lõpetanuid, kes kohe pärast kooli endale töökoha leiavad, siiski suhteliselt vähe.
“Nii need tööta noored tulevadki meile arvele, tutvuvad meie pakutavate võimalustega, mõni tahab võib-olla üldse hoopis mingit muud eriala õppida,” rääkis Lepp. “Samas on kindla eriala omandanuil suurem šanss tööle saada kui neil, kes seda teinud ei ole. Tööandja eelistab inimest, kel on mingeid oskusi tõendav tunnistus taskus.”
Noortel, kes on suviti praktikal või tööl käinud, soovitas Lepp see kindlasti oma CV-sse kirja panna – tööandjad võtavad seda plussina.

Praegu on tööjõu-, mitte tööpuudus

Kõrgkooli lõpetanud töötuid on Saare maakonnas Kaie Lepa andmeil vähe. “Kõrgharidusega inimesel on silmaring laiem, ta on aktiivsem,” rääkis Lepp. “Kui on mingi koondamine või pankrot, tuleb ta küll korraks arvele, aga leiab endale kiiresti midagi uut.”
28. juuni seisuga oli Saare maakonnas registreeritud 796 töötut.
1.–28. juunini võttis end töötuna arvele 108 inimest.

“See on tavaline arv,” tähendas Lepp. “Samas lõpetas töötuna arveloleku kahe nädala jooksul 127 inimest. See on väga hea näitaja, kui arvestada, et maikuu on põhiline aeg, kus inimesed tööle lähevad, juunis on hoog juba sees.”
Töötukassal on praegu pakkuda nii hooajalisi kui ka püsitöökohti. “Eelmise nädala lõpul oli meil tööd pakkuda 120 inimesele – väga erinevates valdkondades ja väga erinevate palkadega,” ütles Kaie Lepp. “Arvestades seda, et juunikuus enam nii palju tööjõudu ei otsita, on see hea arv, mis näitab, et järelikult on meil tänavu tööjõu-, mitte tööpuudus.”

 

Tööle tuttava kaudu

22-aastane Timmu Ingalt on OÜ-s Merinvest ametis ehitustöölisena.
“Olin aasta aega töötu olnud, kui möödunud aasta kevadel siia, Merinvesti sain,” ütles Timmu. “Tulin tuttava kaudu – sõbranna oli siin juba ees,” lisas ta.

Pressioperaatoriks kandideerinud Timmu Ingalt soovitud kohta siiski ei saanud. “Siis ühel päeval Enn [Meri] helistas mulle ja pakkus praegust tööd,” rääkis ta.
Ingalt on lõpetanud Kuressaare ametikooli üldehituse erialal. Et kõrgkooli pääseda, oli vaja teha riigieksamid, selleks aga täiskasvanute gümnaasiumis juurde õppida.
Nüüd on autotehnikat tudeerival Ingaltil üks aasta Tallinna tehnikakõrgkoolis juba seljataga. Suvel teenib ta leiba Merinvestis.

“Töö on hea, ülemused samuti ja palk Eesti mõistes täitsa viisakas,” leidis eile angaari soojustust parandanud noormees, kes loodab ka järgmistel suvedel tuttavas ettevõttes tööd saada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 132 korda, sh täna 1)