Uued konteinerid muudavad pakenditagastamise peavaluks (12)

EBAMUGAV LAHENDUS: Andres Talk leiab, et inimesed, kes on harjunud kasutatud pakendeid korraga ja kiiresti ära viskama, nii kergesti ümber õppida ei taha. Foto: Sander Ilvest

Kuressaares viies jäätmete kogumise kohas üles seatud uued segapakendikonteinerid nõuavad nende kasutajailt jäätmete mahutisse panekul rohkem aega ja vaeva.

Aia 64, Kihelkonna mnt 2, Niidu 1A, J. Smuuli 5, Tallinna 67 ja Uus-Roomassaare 21 asuvate tootjavastutusorganisatsiooni (TVO) paigaldatud konteinerite kaanes on musta kummist kattega väikesed nelinurksed avaused. Kes tahab pakendeid konteinerisse panna, peab kummikatte üles tõstma ning need vaata et ükshaaval mahutisse poetama. Suuremat pakendeid täis kotti lihtsalt konteinerisse tõsta või sinna tühjaks kallata ei saa, kuna üle mahuti kaane jookseb lukuga suletud kett.

Ebameeldiv üllatus

Eile pärastlõunal Roomassaare poe juurde kile- ja plastpakendeid tooma tulnud naine, kes ei soovinud oma nime lehes näha, pidas uut tüüpi konteinerit ebameeldivaks üllatuseks.
“Ma ei jookse ju iga pakendi pärast siia – enne korjan kokku ikka paraja koguse, näiteks prügikoti täie,” rääkis naine. “Nüüd hakka neid ükshaaval pisikesest august sisse toppima – see võtab ju meeletu aja.”
Naine lubas, et otsib pakenditest lahti saamiseks mõne teise, “vana tüüpi” konteineri, mille juures kulub aega ja vaeva vähem.

Samas lähedal elava Andres Talgi sõnul viib ta tavaliselt pakendid oma hoovi peal asuvasse konteinerisse. “Sellisesse nagu see uus, ma küll ei tahaks neid vedada,” lausus ta. “Pakendite äraviskamine võtab nii ikka tunduvalt rohkem aega. Ma ei usu, et inimesed suudavad endale sellist harjumust luua.”

Kuressaare heakorra järelevalvespetsialist Heino Vipp ütles, et mõistab neid, kellele TVO konteinerid ei meeldi. “Tulete siia 20-kraadise külmaga, hakkate oma pakendeid kilekoti seest välja tirima ja ükshaaval konteinerisse toppima – see ei ole tõepoolest kuigi mugav variant,” tõdes ta.
Tema sõnul on oht, et tekib konteinerite ületäitumus seal, kuhu on pakendit kergem panna. Või jätavad inimesed oma pakendikotid konteinerite äärde vedelema.

Ketid võetakse ära

“Õnneks saavutasime kokkuleppe, et TVO koristab keti kaane küljest ära,” lausus Vipp. “Kui konteinerisse hakatakse aga sokutama olmeprügi, pannakse suur luuk jälle kinni.”
Vipp rõhutas, et suurt musta läbipaistmatut prügikotti konteinerisse panna ei tohi, kuna tegemist ei ole pakendiga, vaid kogumisvahendiga. “Läbi musta kilekoti ei näe ju, on seal sees pakend või olmeprügi,” lisas ta.
OÜ Tootjavastutusorganisatsioon (TVO) juhatuse liikme Kristiina Dreimanni sõnul tingis uut tüüpi konteinerite kasutuselevõtu kogumispunkti teenindaja muutumine.

“Meil kasutusel olevad segapakendikonteinerid on üle Eesti sama põhimõttega, väikeste avadega,” ütles Dreimann. “Selle põhjuseks oli vajadus vähendada olmejäätmete kogust pakendikonteineris.”
Kui pakendijäätmed on puhtad, ei ole probleemi neid ka ükshaaval konteinerisse panna, leidis Dreimann. “Kui pakendid on aga määrdunud või kott sisaldab olmejäätmeid, siis ei taha inimesed neid tõesti käega ümber tõsta.”
Ta tunnistas, et TVO ei tea veel, kui hoolikad on Kuressaare elanikud pakendite sorteerimisel ning kas avalikke pakendijäätmete kogumispunkte kasutatakse sihtotstarbeliselt.

“Seni olid meie teenindada vaid eramajad,” nentis Dreimann. “Avalikest punktidest segapakendite kogumine on meile Kuressaares uus kogemus.”
Tema sõnul tuligi TVO just viimati mainitud põhjusel linnavalitsuse palvele vastu ja laseb konteinerite suured luugid tänasest avada.
“Kui konteineritesse hakkab aga siiski kogunema olmejäätmeid, paneme luugid taas lukku,” lubas Dreimann.
Tema andmeil TVO-l Kuressaares rohkem uut tüüpi konteinereid välja panna kavas ei ole. “Teisi pakendikonteinereid teenindavad teised taaskasutusorganisatsioonid,” lausus Dreimann.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 302 korda, sh täna 1)