
Toimepiirkonnad Eestis aastal 2030. Toimepiirkonnad, mille keskused on praegustes maakonnalinnades, suurenevad tulevikus mõnevõrra. Seda mõjutavad kasvav liikuvus ja protsessid töökohtade, haridusasutuste ja teenuste ümberpaigutumisel.
Kuivastu sadamas tervitavad meie külalisi saarele jõudmise puhul mitmesugused loosungid. Tulevikus võib neid aga asendada üks teavitus: “Ettevaatust, ääremaa!”, sest Kuivastu kailt hakkab pihta Eesti Vabariigi suurim ja sügavaim ääremaa, mis haarab enda alla nii Muhu kui ka Ida-Saaremaa.
Just sellistes piirides ääremaa vaatab meile vastu ühest vabariigi tähtsamast arengudokumendist – üleriigilisest planeeringust “Eesti 2030+”, mis vaeb Eesti ruumilist arengut pikas perspektiivis ja mille koostamisse on kaasatud meie vabariigi parimad pead. Planeering joonistab välja ka Eestis toimivad tõmbekeskused – asulad, kuhu on koondumas (koondunud) inimesed, teenused ja töökohad. Kokku võttes: need on kohad, kus on elu. Teadlaste seisukoha järgi on tõmbekeskused võti, mõistmaks lähemate aastakümnete arenguid. Just tõmbekeskuste kaarti vaadates joonistubki välja nukker pilt meie maakonna idaosast.
Kuressaare ja tagala
Et Kuressaare on üks ja ainus tõmbekeskus maakonnas ja seeläbi ka tegelikult maakonna arengumootor, on fakt, mis uuringutega tõendatud. Kõnekaimad neist, mobiiltelefonide positsioneerimisega kogutud andmed kinnitavad, et üle 70% maakonna elanikest on Kuressaarega igapäevaselt seotud.
Kuressaare linna astutud sammud kinnitavad, et suurim omavalitsus mõistab oma rolli kogu maakonna tõmbekeskusena. Hea näide piirideülesest mõtlemisest on hiljuti kehtestatud ühine üldplaneering kahasse Kaarma vallaga. Loodan, et see mõtlemine jätkub ning linna arengukava koostamise käimasoleva protsessi lõpuks jääb ka lõppversiooni pidama idee Kuressaarest kui maakonna keskusest, mitte kui ühest eraldi seisvast Saaremaa omavalitsusest, mis konkureerib teistega kõiges ja alati.
Paradoksaalne on see, et arusaamast Kuressaarest kui tõmbekeskusest maakonna elanikele võidaksid kõik omavalitsused, sest praegu kulub valdades suur osa energiast ja ressursist omaenese eksistentsi õigustamisele. Ainus, millega kujunenud olukord ei arvesta, on see, et vallad on küll jäänud oma vankumatutesse piiridesse, aga inimesed mitte. Ja alles jäänud rahvastiku vanuseline, sooline ja hariduslik suhe on hoopis erinev sellest, mis valitses 20 aastat tagasi, kui majandite lagunemisel ja külanõukogude reorganiseerimisel moodustati vallad nende praegustes piirides.
Vald on vallaelanikele, aga me ei suuda veel mõista, et tänastes valla piirides ei ole võimalik tagada elanikele vajalikke ja konkurentsivõimelisi tingimusi võrreldes linnastunud piirkondadega.
Mis eristab idavaldasid?
Piirkonnad, mis jäävad tõmbekeskusest kaugemale kui 40 km, loetakse tõmbekeskuste otsesest mõjualast väljas olevateks. 40 km loetakse piiriks, mille ulatuses on vähemalt teoreetiliselt võimalik korraldada tõmbekeskusega ühistranspordiühendus, mis võimaldab igapäevaselt liikuda töö- ja elukoha vahet.
Kuressaare otsesest tõmbekeskusest on väljas Laimjala, Pöide, Orissaare ja Muhu vald. Neis idavaldades elab 17% maakonna elanikest (kui Kuressaare välja arvata, siis pea 30% elanikest). Just elanikkonna suurus piirkonnas toob eriti hästi esile olukorra tõsiduse ja võimalikud negatiivsed tulevikustsenaariumid.
Kui liita aga nelja valla territooriumid ja rahvaarv, saame suurima toimepiirkonnaga katmata ala kogu Eestis. Tundub uskumatuna, et Saaremaa suuruselt teise asula ümbrus 25 kilomeetri raadiuses on ääremaa ja veel enam, ulatuselt suurim ala Eestis.
Elu koondub toime- ja tõmbekeskuste ümber. Pole keskust, pole elu… Idavaldade ühisosa ja võimalus võrreldes teistega on reaalse keskuse olemasolu. Kes vähegi võtab vaevaks piirkonna olukorra üle mõelda, taipab, et see keskus on Orissaare alevik. Paraku ei räägi, tegutsemisest rääkimata, täna keegi sellest, et tugevdada ja kinnistada Orissaare aleviku positsiooni piirkonna keskusena. Ei tee seda Orissaare vald ise ega teised, kartes tõstatada küsimuse omaenese eksistentsi mõttekuse kohta vallana.
Orissaare mõjukeskusena ei hakka konkureerima Kuressaarega, kuid tal oleks siiski kanda oluline roll kohana, kuhu on koondunud avalikud teenused maakonna idapoolses osas.
Elame oma igapäevast elu üle valdade piiride (näiteks maakonna elanike igapäevane seotus Kuressaarega). Samas peab elukohajärgne omavalitsus käituma nii, nagu käiks kogu eluring vaid oma vallas!
Igaüks võib tutvuda vallavolikogude materjalidega. Volikogu liikmena julgen väita, et meie valdade otsustest ei sõltu valla arengu seisukohast suurt midagi, sest tähtsad arengut mõjutavad otsused ulatuvad valla piiridest väljapoole.
Näiteks Pöide valla elaniku käekäik tulevikku vaadates sõltub rohkem Orisaare vallavolikogu kui Pöide volikogu tänastest otsustest. Täpselt sama on olukord Laimjala valla ja veidi pikemas ajahorisondis Muhuga. Arvestades, et oleme oma olukorrast teadlikud, kas ei oleks aeg võtta eeskuju piirkonna elanikest ja asuda piirkonda arendama piire tõmbamata?
Tihti räägitakse valdadest kui kohaliku identiteedi viimsetest kantsidest – kaob vald, kaob piirkondlik eneseteadvus. Mina seda arvamust ei jaga ja olen veendunud, et identiteeti kannavad inimesed, kes määratlevad end pigem kandi- kui omavalitsusepõhiselt. Ja ärgem unustagem, et valla roll on märksa ambitsioonikam, kui vaid identiteedi hoidmine.
Pärimuse ja ajaloo talletamisega institutsionaalsel tasemel tegelegu muuseumid. Kui valla rolliks saab identiteedi hoidmine, on ta tegelikult juba ammu lakanud olemast kohalik omavalitsus selle mõiste põhiseaduslikus tähenduses – kõikide kohaliku elu küsimuste otsustaja ja korraldaja.
Ootan, et minu vald ei vaataks vaikides kõrvalt ja mööda, kuidas elanike heaolu mõjutavad tingimused muutuvad halvemaks. Et vald julgeks küsida raskeid küsimusi tuleviku kohta. Et vald võtaks vastutuse. Et vallaelanike huvid oleksid seatud kõige kõrgemale.
Positiivne programm
Kuigi eelnevast võis jääda mulje kui üleskutsest, et päästku end, kes suudab, siis tegelikult ei ole ma tuleviku osas üleliia pessimistlik. Maaelu kui elu tõmbekeskuste mõjualast väljas ei kao kuhugi, lihtsalt muutub. Kuidas, hetkel ei tea, aga kindel on, et alles ta jääb.
Vähim, mida teha, on ühtlustada arusaam hetkeolukorrast ja arengutrendidest, milleks minu hinnangul on vähemalt neli tõsiasja: 1.elanikkond piirkonnas väheneb ja vananeb jätkuvalt; 2. inimesed liiguvad sinna, kus on töökohad ehk tõmbekeskused asuvad meist liiga kaugel, et panustada vaid elukeskkonnale; 3. noorte piirkonda jäämise, naasmise ja tulemise tingimus on mitmekülgsete, väärtustatud töökohtade olemasolu; 4. ainus alternatiiv ääremaastumisele on valdade ühine tulevikuvisioon ja selle nimel koos tegutsemine.
Pöide vallavolikogu otsustas suve lõpuks kokku kutsuda idavaldade volikogude ühisistungi, et koos vaadata meie piirkonna arengusuundumusi tänaste trendide ja tegevuste jätkudes. Mõelda koos ja üle nendest piiridest, mis omavalitsusi kaardil nii ületamatult lahutavad. Jääb üle loota, et naabrid võtavad kutse vastu.
Koit Kelder
Pöide volikogu esimees
Tehnoloogia areng loob enam hüljatud maad.
Meil saab olla kolm tõelist ja ühist huvi
1. hoida maad ja vett endale
2. õppida ühiselt majandama, arendama, turustama
3. tarbida omainimeste kaupa ja teenust
Pakun positiivse idee: pange lapsed tööle ja õpetage neid töövilju austama ja nautima. Vanaisade ja vanaemade tegevus. Vanasid ei tohi raisata SKP kasvatamisele vaid lastelaste kasvatamisele. Rääkigu oma elust ja tööst ja saavutustest õpetagu noori meistreid. Otsige noori andekaid meistreid. ja kasutage selleks nii tehnoloogiat, kui ka nutikaid lahendusi, loodusseaduspärasusi.
Maailm on muutuste pöörises. Sõjad on seal kus jõuga annab võtta nõrgematelt maavarasid ja inimesi. Sõjad on nähtavad kui ka nähtamatud. Loll sõdib püssiga, ahne vaba rahaga.
Leia alternatiivi kaubakeskustele ja bens. jaamadele. Just need kohad viivad meilt raha, võimalused, lapsed ja viimase lootuse.
Hoidke pered koos ja leidke tee kuidas perekonnaga luua perefirma.
Just meie vanad on need kes suudavad hoida. Sest noored lähevad niikuinii. Kuid maad tuleb hoida nende veel sündimate lastele ja lastelastele, sest ajad muutuvad.
Ostke maad ja vett tagasi kuis jaksate! Ja sedake sihiks kõigi kaasmaalaste õnnetunne. Õnnelik saab olla rymal ja tark kuid erimoodi.
asjalik lugu. loodame, et valdades töötavad inimesed sügava puhkuse ajal ajalehti ikka loevad.
Ma arvan et jooned sellel kaardil on üsna suvaliselt tiritud. Kui neid nn tõmbekeskuste vahelisi ühendusi vaadata, siis jääb ekslik mulje nagu oleks Kuressaare-Haapsalu vahel olemas otse ühendus, aga paraku seda vahet küll ükski buss ei sõida. Isegi Pärnuga pole kindlat ühendust, tagasiteel on suur tõenäosus maha jääda kui buss juba Tartust täis on.
Mõnusalt loetav arvamuslugu, ka väga asjalik ja vajalik. Tänud autorile!
Ühe ideena pakuksin, et vallad annaks ettevõtetele tasuta maad või pikaks ajaks tasuta rendile. Kohalikku ettevõtlust, ka perefirmade loomist, tuleb igati soodustada, kuigi praegu valdadel on selleks üsna lühikesed käed.
Ka peaks vallad enam panustama kohalike (väike)sadamate arengusse, Saaremaal ja Muhumaal on selles suhtes arengud positiivsed, aga Orissaares on mereline potensiaal ripakil (üksi pole mõtet panustada, naabrid ei ole ka huvitatud). Riigi tasemel peaks soodustama seda, et kohalike (kauba)sadamate tulu saaksid vallad, kas olles omanikud või saades dividende või nendelt kopsakaid makse otse vallakassasse. Seni kui kaubasadamad on riigi omanduses, pole omavalitsustel tõsist huvi ka väikesadamate tegevuse vastu.
See mõte, et identiteedi kandjana on vald end ammendanud, on originaalne ja õige. Taaskord tõstataks teema, et vallad peaks Saare maakonnas ühinema. Valdade üksiolek ääremaastumist ära ei hoia.
Väga asjalik artikkel. Tänud kirjutajale, kes kohalikke olusid tunneb ja neid sõnastas. Mureks on areng paljudele. Siit järeldan, et ääremaa ohus valdadel tuleks üheskoos hakata kasvatama tõmbekeskust Orissaaret, et mitte kõiki vajalikke teenuseid vaid Kuressaarest nõutamas ei tuleks käia – s.o. kool, korralik arstiabi, nõustamisteenused jms. Ühisele arutelule soovin edu. Kindlasti on mõtteid palju ja ka vastakaid, kuid ainult aruteludes selgub meid puudutav ja õigeid järeldusi on kergem teha. Igatahes edu!
Kõik on riigi olematu regionaal- ja majanduspoliitika tulem. 20 “iseseisvusaastaga” on riik strateegilises plaanis sisuliselt laostatud, taktikaliselt ehk veel toimib. Näib, et mitte kellegil pole halli aimugi 10-25 aastasest perspektiivist ja mida TÄNA selle nimel teha. Ja kui ongi, siis avalikkus seda ei tea ning kaasarääkida/otsustada ei saa.
Hästi, vald kui selline on igand – mõnesmõttes nõus. Aga arendame mõtet edasi, saaremaa kui üks omavalitsus s.h. Kuressaare linn. Mis muutuks??? Ääremaad puhkevad õitsele. Vaevalt. Käimasolevad protsessid saavad vaid hoogu juurde, sest ressurss koondub paratamatult nn “tõmbekeskusesse” – ääremaa on puhas “tüli ja kulu”
Või taastame Ida-Saaremaal millalgi olnud Orissaare oblasti? Kaks omavalitsust; Ida- ja Lääne-Saaremaa. Üks juba eos teisest “tugevam” keskus ja prosessides mingit muutust ette näha ei ole, kui väljastpoolt “ebavõrdsust” ei tasakaalustata. Roiskumine on süsteemis juba nii sügavalt sees, et lihtsaid ja häid lahendusi on väga raske leida ning aeg peksab halastamatult takka.
Kui Ida-Saaremaa võib-olla tulevikus muutub ääremaaks, siis Kihelkonna vald seda juba on!
Ausalt öeldes tekitas illustreeriv tabel esimesel vaatamisel masendust. Kuni polnud tehtud igasuguseid pendel- ja muid analoogseid uuringuid, olid kõik paigad elamisväärsed – olgu Muhus, Orissaares või Kihelkonnal või kuskil veel kaugemal. Tore, et uuritakse… Kuid mida rohkem me ääremaastumisest räägime, seda rohkem seda ise ka saame (ääremaaks mõtlen). Mina küll õigeks ei pea, et Saaremaa üks suur vald oleks. Teha muudatusi selleks, et mõne aja pärast hakata maksumaksja rahaga jälle uusi tegema, sest eelmised tehti “tegemise” mitte inimeste elu parandamise nimel.
Kes küll ütles lause, et see paik, kus me elame, ongi kõige tähtsam ja meie jaoks keskpunkt, mitte ääremaa. Kui igaüks mõtleb nii ning tegutseb keskpunktiks olemisest lähtuvalt (valimised tulekul), siis on veel lootust, et elu maal jätkub, elamisväärne elu… Meile, lastele, lastelastele. Ja mitte ääremaal. Oma silm on kuningas. Loodan elada ja näha.
Edu meile kõigile, “ääremaalastele”!