Sööta varuti jaanipäevalgi

MÕISAMÄE LOOMADELE NINAESISEKS: Pihtla valla Mõisamäe talu peremees Eiki Samlik varub oma talu karjale kogu talvesööda üksinda. "Masinad on küll vanad, aga saame hakkama," oli talumees väge täis. Foto: Sander Ilvest

Jaanilaupäevane sadu tõmbas söödavarumistöödele sel päeval kriipsu peale. Pihtla valla talunik Eiki Samlik sai endale vihmapüha lubada. Jaanipäeval istus mees taas traktorirooli ja võttis ette niidutöö.

Nädal tagasi, päikeselisel kolmapäeval, mis oli nagu heinateoks loodud, kohtusime Pihtla valla Mõisamäe talu peremehega Kuressaare–Leisi maantee äärsel heinapõllul. Samlikul oli parasjagu käsil söödarullide kiletamine.
“Talveks tahan varuda 400 rulli silo ja 400 rulli heina. Sellest peaks karjale piisama. Rohukasv on tänavu hea. Usun, et saan plaanitud kogused kätte,” ütles Eiki Samlik.
Talunik lisas, et tahab jaanipäeva nädalavahetuse ilmtingimata traktoriroolis olla, kuna söödavarumisel on kõik päevad ja tunnid loetud. Tookord me jaanipäeva ilmaprognoosidest ei rääkinud. Vihmast jaaniaega ei osanud põllumees ette näha.

Vihm rikkus plaane

“Jaanipäeval olin traktoriroolis ja niitsin. Vihmapüha sain enne võtta. Seega jaanipäev kulges niidu tähe all. Niita on veel umbes 50–60 hektarit,” lausus Eiki Samlik nüüd.
Jaanipäevaaegne vihm soomaid pehmeks ei võtnud. “Kui maid vaadata, siis ei saa arugi, et need oleksid vihma saanud. Pool päeva päikesepaistet ja põllud on jälle kuivad. Seekordne sadu pole küll midagi hullu teinud,” hindas kogenud põllumees rohumaade olukorda.

Rääkides söödakogustest, mis enam kui poolesaja looma jaoks varutud, ütles Samlik, et hein, mis maha niidetud, ootab rulli ajamist. Planeeritud silokogusest on valmis üle kolmandiku.
Kuigi Mõisamäe talus on põhiliselt noorkari ja lihaloomad, hoolitseb peremees ka kolme ammlehma eest. “Vasikatega tegelen ka. Kõljala ühistu vasikaid kasvatan lihaloomadeks. Piimalehmade järglased on enamikus pullid. Mullikaid on ka, aga neid on karjas vähe,” andis talupidaja oma hoolealustest pildi.
Mõisamäe talu põhikari on ka suvekuudel katuse all. Ainult ammlehmad nosivad karjamaadel rohtu. See tähendab aga, et lauda juurde tuleb pidevalt haljassööta vedada. “Olen neile juba ka silo söödaks ette vedanud, kuna suure vihmaga ei saanud haljassööta varuda,” märkis Eiki Samlik.

Praegu on Mõisamäe talus heinategu pooleli. Silotegu jätkub talumaadel juba ädalast. “Soost ma silo ei tee. Sealt saan kvaliteetset heina. Kui nüüd kultuurrohumaade ädalast silokogust kätte ei saa, siis ootan aega, kui saan soomaade ädalast silo teha. Enne juuli lõppu või augusti algust seda tööd ette võtta ei saa,” on Samlikul tagavaraplaangi tehtud.
Enamik Saare maakonna loomakasvatajatest on söödavarumisega alustanud. Planeeritud silokogusest on mõnel juba pool tehtud. Heinateoks oodatakse päikselisemaid päevi.

Praegu tehakse silo

Orissaare valla Jurna talu peremees Toomas Haamer ütles, et jaanipäevaaegne vihm pani sealkandis mõneks päevaks tööd rohumaadel seisma. Muretsemiseks staažikal põllumehel põhjust siiski pole. Pool silost, umbes 1500 rulli on loomadele talviseks ninaesiseks varutud.
Heinateoks läheb Jurna talus lahti mõne aja pärast. “Heina varume 700 rulli. See läheb rohkem noorloomadele. Lüpsilehmi on meil 90, lisaks noor- ja lihaloomad. 250 loomale peame nii silo kui heina varuma,” lausus Toomas Haamer.

Mägiveiseid kasvatav Ranna villa peremees Kairo Pilviste Mustjala valla Küdema külast tegi neil päevil söödavarumisega algust. “Võib öelda, et masinad on testitud. Kogu söödast on ehk 1/15 varutud. Rohi veel kasvab. Massist ei tohiks sel aastal puudust tulla,” oli Šoti mägiveiste kasvataja optimistlik.
Audla OÜ ja Pöide AG OÜ juhi Egon Jürissoni sõnul on kahe ettevõtte peale kokku 2500 tonni silo tranšees. “Rulli oleme ka teinud, aga see kogus on marginaalne, vaid 500–600 rulli. Talveks vajaminevast söödast on pool varutud. Üks augutäis on vaja veel silo teha. Heinateole kulub rohkem aega. Kui ilusad ilmad püsivad, läheb töö hooga edasi,” märkis Egon Jürisson.

Pöide AG OÜ-s on 580-pealine lüpsikari ja Audlas peetakse 400 lihalooma.
Kangru LP OÜ juhataja Rein Sepp ütles, et kuigi vihm on söödavarumist mõnevõrra takistanud, on veerand kogusest tallele pandud. “Põhiliselt teeme silo. Seda on vaja 3000 tonni. Kui ilm lubab, siis läheb heinateoks,” teavitas Rein Sepp Kihelkonnalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 365 korda, sh täna 1)