Lugeja küsib

Minu iga-aastane puhkus on 28 kalendri-päeva. Kas ma võin puhkuse välja võtta viiepäevaste perioodide kaupa?

Vastab tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Anne Pärnat:
Töölepingu seaduse § 54 kehtestab töötajale puhkuse nõudeõiguse. Puhkuse eesmärk on anda töötajale töövaba aega töövõime taastamiseks ja järgmiseks tööperioodiks valmistumiseks. Puhkuse kasutamisest ei ole õigus keelduda ja puhkust ei ole lubatud asendada muude hüvedega.

Reeglina antakse töötajale puhkust täies ulatuses, põhipuhkust võib osade kaupa kasutada ainult töötaja ja tööandja kokkuleppel. Puhkuse osade kaupa kasutamisel tuleb silmas pidada töölepingu seaduses sätestatut, et vähemalt 14 kalendripäeva puhkust peab töötaja kasutama järjestikku. Seega peab vähemalt ühe puhkuseosa pikkus olema 14 kalendripäeva. Põhipuhkuse hulka ei arvestata rahvuspüha ja riigipühi. Töölepingu seadus annab tööandjale õiguse keelduda põhipuhkuse jagamisest lühemaks kui seitsmepäevasteks osadeks. Seega ei ole töötajal õigust võtta osa põhipuhkust seitsmepäevastest osadest lühemate vahemike kaupa, kui tööandja sellega nõus ei ole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 213 korda, sh täna 1)