Raimonds Pauls: tundelised viisid jõuavad kuulajateni

Raimonds Pauls: tundelised viisid  jõuavad kuulajateni

MAESTRO: Kuigi Raimonds Paulsile meeldib rohkem esineda siseruumides, ütles ta, et tuleb Saaremaale Kuressaare Kuursaali juurde hea meelega kontserti andma. Foto: erakogu

Homme esineb Kuressaares legendaarne helilooja ja pianist Raimonds Pauls, mees, kes ei vaja tutvustamist ei Lätis, Venemaal ega Eestis. Tema loodud meloodiatega on üles kasvanud juba mitu põlvkonda.

Raimonds Pauls on jätnud olulise jälje teatri- ja filmimuusikasse, estraadist selle sõna parimas tähenduses rääkimata. Eelmisel nädalal andis maestro Pauls põgusa intervjuu Kadi raadio saatele “Keskpäev”.

Tööpuuduse üle pole te kunagi pidanud kurtma. Mille kallal praegu töötate?
Teen kaasa mitmes teatriprojektis, kus kõlab minu muusika. Näiteks on meie kunstiteatri repertuaaris lavastus suurest saksa näitlejast Marlene Diet-richist, kus ma kaasa teen.
Praegu käivad ettevalmistused meie rahvuspüha tähistamiseks. 23. ja 24. juunil tuleb mitmekesine programm ja vabaõhukontserdid. Peale selle on mul kogu aeg kontserdid ja on ka muid projekte.
Hiljuti sai mul valmis heliplaat, kus minu laule Jevgeni Jevtušenko tekstidele esitavad tuntud vene artistid. Kogumik kannab pealkirja “Annaks Jumal” (Läti raadios salvestatud heliplaadil “Дай Бог” on kokku 12 laulu. Esitajad Aleksander Malinin, Andželika Varum, Irina Dubtsova jt – toim).

Kui kuulsin, et maestro Pauls tuleb Saaremaale, kõlas see päris uskumatult.
Mind keelitati osalema ühes projektis, mis on seotud Odessaga. Meie teatri repertuaaris on praegu lavastus Odessast, seepärast ma nõustusin ja tulengi koos muusikutega Eestisse ja ka Saaremaale. Üldiselt sõidan ma harva välisesinemistele.

Armastus Odessa vastu on teil väga isiklikku laadi?
Jah, minu abikaasa Svetlana on pärit Odessast. Oleme koos juba 50 aastat ja tähistame tänavu kuldpulmi. Loomulikult on ka see linn mulle hinge jäänud, kuigi olen seal saanud käia suhteliselt vähe.

Esmakordselt esinesite meie maakonnas 2002. aastal Muhu saarel, festivalil Juu jääb koos toonase Lätile Eurovisioni võidu toonud Marie N-iga. Millised muljed on jäänud sellest esinemisest?
Mulle meeldis Muhus väga, nii loodus kui kogu saar. Tulen taas hea meelega, kuigi ma armastan rohkem esineda siseruumides, kus on hea klaver. Eks me näe, ma loodan, et kõik läheb korda. Esinen Saaremaal suure rõõmuga.

Kontserdi erikülaline on Anne Veski. Kuidas on juhtunud nii, et te pole kunagi varem koos esinenud?
Ma tean teda hästi, aga koos ei ole me tõesti varem esinenud. Nüüd lõpuks ometi saame siis laval kokku.

Kas heliloojal paneb hinge helisema pigem rõõm või kurbus?
Mina olen püüdnud leida ikka kuldse kesktee. Ma ise armastan selliseid sentimentaalseid meloodiaid ja meeleolusid. Olen oma olemuselt pigem lüürik. Kuigi vahel võin kirjutada ka naljalaule.
Sentimentaalsed meloodiad jõuavad alati kuulajateni. Praegu vaadatakse sellele küll pisut teisiti, kuid mina olen ikka selle muusika austaja, mida me tegime 70–80-ndatel aastatel. Just selline muusikastiil on mulle lähedane. Maailmamuusikast hindan ma samuti just niisugust muusikat. 60–70-ndate kuulsad ameerika lauljad, heliloojad ja nende looming – see mulle meeldib.

 

KOMMENTAAR:
Anne Veski, kontserdi erikülaline:
Sellise auväärse, tunnustatud, kõigile tuntud suurmeistri kontserdil esinemine on minule suur au. Kuidagi imelikult on juhtunud siin ilmas, et olen temaga küll üks kord koos laval olnud, aga sellest on nüüd juba oma kolmkümmend aastat.
Ma isegi ei mäleta, mis puhul see kontsert Jurmalas oli, aga tema laule koos me laulnud ei ole. Nüüd on siis see ajalooline hetk käes. Suurmeistri kõrval laval olla on suur au, siis tahaks ise ka tasemel olla ja väike võbin on ikka sees. Ta on geniaalselt andekas inimene, teiseks on ta väga hea pianist, isegi kui ta kirjutab lihtsa meloodia, on see väga maitsekas. Lihtsuses peitubki ju võlu.

 

Villu Veski: Kontsert toimub igal juhul
Maestro Paulsi kontsert toimub igal juhtul Kuressaare Kõlakoja ja Kuursaali platsil,
selleks puhuks on ka Kõlakoja lava ehitatud suuremaks ja ja saanud spetsiaalse kujunduse lavakujundajate poolt, mis saab olema omaette vaatamisväärsus.

Konrserdil esitab Maestro Raimonds Pauls ansambliga oma muusikat peaasjalikult tearietendusest” Odessa mälestused”, aga ka tuntuimaid laule, ilma milleta maestrot lavalt kunagi ära ei lasta. Lugusid on esitamas Anne Veski, samuti Moskvas Lätit Eurovisioonil esindanud Intars Busulis. See saab olema ajalugu, mida reedel Kuressaares tehakse.
Huvitav on ka märkida, et Raimonds Paulsi kõige kuulsamate hittide “Kuldsed Lehed ” ( listja Zholtöje) , “Miljon tulipunast roosi ” eestikeesed sõnad on kirjutanud Heldur Jõgioja – täna paljuski temale on Paulsi muusika läbi tekstide eestlastele tuntuks saanud.

Saarlastele kõige usaldusväärsem ilmateade on kindlasti Niine Karla kes vaatas järele, et reede õhtul on Kuressaares vaikne, soe ja kuiv ilm. Kui vanajumal peaks vahele segama, siis pakutakse
publikule vihmakeepe ja ega vist vihmavarigi pole eestlase “repertuaarist” veel kadunud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 312 korda, sh täna 1)