Leinapäeval toimub mitmeid üritusi

1941. aasta 14. juunil ja ainsana Saaremaalt ka 1. juulil viidi meie maakonna kodudest ära 1272 inimest. Kui 14. juunil kahanes maakonna elanikkond 618 inimese võrra, siis vaid kaks nädalat hiljem saatsid okupatsioonivõimud tundmatule teele veel 554 inimest.

Kokku küüditati Eestist 14. juunil 1941 Siberisse üle 10 000 inimese, kellest 80 protsenti olid naised, lapsed ja vanurid.
Tänasel leinapäeval kell 12 korraldab Saaremaa Memento ühendus koos Kuressaare Kultuurivara ja linnavalitsusega mälestusmiitingu represseeritute mälestusmärgi juures Kudjape kalmistul.
Memento Saaremaa ühenduse juht Rein Väli ütles Saarte Häälele, et tegemist on traditsioonilise mälestushetkega, kus peetakse päevakohaseid kõnesid ning kus oma osa on ka hingepalvetel ja kaunil muusikal. Kohale on lubanud tulla nii maavanem Kaido Kaasik kui ka linnapea Mati Mäetalu ja abilinnapea Argo Kirss.

“Pärast seda sõidavad Memento liikmed Roomassaarde ja Jaagarahule, kus on samuti igal aastal käidud, et meenutada seda kurba sündmust,” sõnas Väli. Ta lisas, et talle teeb heameelt, et kolmandat aastat on juuniküüditamise aastapäeva ürituste korraldamisele kaasa aidanud Saaremaa naiskodukaitsjad ning naised on koos kodutütardega süüdanud Kuressaare kesklinnas 1272 küünalt – sest just nii suur hulk saarlasi meie maakonnast 1941. aastal küüditati.
“Kindlasti võivad kõik inimesed tulla appi küünlaid süütama – naiskodukaitsjad on lubanud alustada kell 18 ning loodavad kahe tunniga valmis saada. Siis on kavas ka väike mälestushetk,” edastas Saaremaa Memento juht.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 177 korda, sh täna 1)