Lisamaksed ja erimärgistatud kütus põhjustavad eriarvamusi

Lisamaksed ja erimärgistatud kütus põhjustavad eriarvamusi

Helir-Valdor Seeder. Foto: Internet

Mai lõpus riigikogu maaelukomisjoniga kohtunud põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder (fotol) tutvustas põllumajandusministeeriumi 2013. aasta eelarve ettevalmistamist.

Põllumajandusminister tõdes, et hetkel on erimeelsused rahandusministeeriumiga 2013. aasta top-up‘i, erimärgistatud kütuse aktsiisi kompensatsiooni, põllumajandusministeeriumi investeeringuvajaduste, PRIA uueks finantsperioodiks ettevalmistamise kulude (IT-lahendused) ja eraldiste osas. Läbirääkimised eelarve osas veel käivad.

Minister andis ülevaate ka järgmise finantsperioodi ühise põllumajanduspoliitika läbirääkimiste hetkeseisust. Ta märkis, et otsetoetuste võrdsemaks jagamiseks tundub põllumajandusministritel olevat poliitiline valmisolek. Lõplik selgus toetusmäärade osas saabub eeldatavasti järgmise aasta kevadel.

***

Kuidas eristada head projekti hästi kirjutatud projektist

Juuni algul arutas riigikogu maaelukomisjon Leader-meetme jätkumist järgmisel EL-i finantsperioodil.

Eesti Leader Foorumi eesträäkija, koordinaator Silva Anspal ütles, et tulevikus on üks mõtlemist ja analüüsimist vajav probleemkoht heade projektide eristamine hästi kirjutatud projektidest.

Saarte koostöökogu esindaja Koit Kelder esitas kokkuvõtte makstud toetustest ning võrdles külade uuendamise ja arendamise investeeringu meedet (MAK-meede 3.2) Leader’iga. Ta märkis, et Leader ei konkureeri põllumajandustoetustega ning Leader-programmi edu on andnud mõtte kasutada sama lähenemist ka teiste EL-i fondide puhul.

Leader’i esindajad tundsid muret programmi rahastamise pärast järgmise finantsperioodi alguses. Kogemus näitab, et uue perioodi toetuste rakendumine võtab aega kuni paar aastat, mis võib kaasa tuua praeguste tugevate tegevusgruppide nõrgenemise ja kompetentsete inimeste lahkumise. Vaja oleks leida muid ajutisi võimalusi põhiülesannete – uue perioodi ettevalmistamise ja seire –rahastamiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 162 korda, sh täna 1)