Uus Aste põhikool tuleb vana kooli kohale

Uus Aste põhikool tuleb vana kooli kohale9. mail, kui kohtusin Aste kooli lastevanematega, tegemaks valikuid, kus ikkagi veeta 2012/13 õppeaasta, oli meil laual valik: Kaarma kool versus Aste kooli 1. korrus ja Aste lasteaed.   Vallavalitsuse seisukoht oli, et peaks ikkagi minema Kaarmale, sel juhul saaksime ehitada Aste uue kooli vana koolihoone kohale, mis oleks kooli logistilise skeemi, arhitektuursete võimaluste ja ka ilmakaarte suhtes parim lahendus.

Juhtisin lastevanemate tähelepanu sellele, et üks õppeaasta veidi ebamugavusi (bussidega Kaarmal käia) kannatada oleks olematu ohver selle nimel, et meie lapsed saaksid järgmised 100 aastat käia palju parema ehitusliku lahendusega koolis.

Tol korral otsustas enamus, et Kaarma kooli minek ei tule kõne allagi. Vallavalitsus võttis endale ülesandeks projekteerida uus hoone prioriteedina nr 1 võimla pargipoolsesse otsa ja nr 2 praeguse koolimaja ette korvpalliplatsi kohale. Mõlemal juhul oli tingimus, et vanema klassi lapsed saaksid järgmisel õppeaastal õppida veel vana hoone 1. korrusel.

Sellise ülesande andsime ka OÜ-le Oesel Consulting (firma, mis võitis kooliehituse projektijuhtimise hanke). Pärast kahte nädalat tööd projekteerimis- ja ehitushanke kokkupanemisel kutsus Oesel Consulting kokku koosoleku ja tõdes, et nendest kahest kooli asukoha variandist üks on halb ja teine väga halb ning parim lahendus oleks siiski praeguse kooli asukoht.

Neist kahest väljapakutud variandist oli halvim ehitada koolimaja võimla pargipoolsesse otsa. Selle tulemusena ei oleks kogu ruumilahendus ja logistika kannatanud mingit kriitikat ja koolimaja oleks olnud peidetud võimla taha pargi sügavusse.

Teise variandi (ehitada kool praeguse koolimaja ette korvpalliplatsi kohale) puhul olid väikesed miinused olemasoleva pargi vigastamine, korvpalliplatsi lammutamine ja halb asend ilmakaarte suhtes. Suur miinus ja põhjus, mille pärast sinna ehitada ei saagi, on aga see, et terve koolitäis lapsi viibiks iga päev põhimõtteliselt ehitustsoonis. Kooli eest vuraksid pidevalt mööda kraanad, kallurid, traktorid, kogu ehitusmaterjal toodaks platsile põhimõtteliselt laste vahelt läbi.

Neist kaalutlustest lähtuvalt võttis vallavalitsus vastu otsuse, et järgmisel õppeaastal Aste koolimaja 1. korrusel õppetööd siiski ei toimu ja uus kool ehitatakse vana kooli kohale, ehituseks läheb selle aasta sügisel.

5.–9. klass peavad järgmisel aastal õppima Aste klubi noortetegevuseks mõeldud osas, samas, kus toimus õppetöö selle aasta viimasel veerandil. Selleks et õppetingimusi parandada, teeme seal suve jooksul kerge sanitaarremondi, vahetame välja kõik aknad, parandame ka hoone fassaadi. Kuna ruumi jääb seal väheks, laseme uue kooli ehitajal paigutada noortekeskuse juurde paar moodulmaja klassiruumideks ja ühendame need põhihoonega ajutise koridoriga. Selliste moodulmajade kasutamine klassidena, lasteaiaruumidena ja lausa terve koolina pole mingi uus asi, selliseid lahendusi on Eestis palju.

Lapsevanemad ja õpetajad, kellel tekkis selle ümberkorralduse kohta küsimusi või ettepanekuid, saavad need esitada 11. juunil kl 18 Aste koolis toimuval nõupidamisel.  

Margus Mägi,
vallavanem

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 544 korda, sh täna 1)