Merepääste vabatahtlikud valmistuvad ametlikuks tööks

Mai lõpus toimus Muhu saarel merepääste baaskoolitus, kus üle kahekümne vabatahtliku osales rahvusvahelistele standarditele vastavas õppeprogrammis. Politsei- ja piirivalveseaduse muutmisseaduse jõustumisel võimaldatakse koolituse saanud vabatahtlikel päästeoperatsioonidel ametlikult osaleda. Eeldatavasti hakkab seadus kehtima tänavu sügisel.

Merepääste vabatahtlikud valmistuvad ametlikuks tööks

Esimese astme päästjate koolitus algas maikuus ja jätkub juunis Muhu saarel Koguva külas. Osalejate seas on nii Muhu merepääste selts, Pärnumaa seltsid kui ka Võrtsjärve/Saadjärve päästeühing. Teised päästeühingud korraldavad õppusi Hiiumaal, Mustvees, Viimsis ja Käsmus. Juhendajad on muhulased Madis Rehepapp ja Mihkel Lindpere, Mustvee päästetöötaja Kaupo Kaasik ja teised eksperdid. Õppuse läbinud päästjad saavad ametitunnistuse, mis võimaldab minna päästetöödele paatkonna koosseisus. Baaskoolituse II astme koolitus toimub augustis, misjärel koolitatavad saavad õiguse meeskonda juhtida ja vastavalt vajadusele päästetöid üksi läbi viia.

Peamised õppeteemad on turvalisus ja hädaolukorrad, merepäästesüsteem ja juhtimine, otsingud, veest päästmine ja evakueerimine, esmaabi ja kannatanu transport, pukseerimine ja muud abiülesanded. Lisaks õpitakse erinevaid tehnoloogiaid nii raadiosides, esmaabis, päästetöödes kui ka reostustõrjes. Sinna hulka kuuluvad ka sõlmed, käsklused, signaalid, otsingumustrid jpm. Suurt tähelepanu pööratakse tööohutusele, et päästja ei muutuks päästetavaks.

Tulevikus avanevad veel mitmed täienduskoolituse moodulid erinevate spetsialistide jaoks. Ühisõppused ja koolitused toimuvad jätkuvalt ka välisriikides (näiteks Bågaskäri õppekeskuses).

7. juunil toimub uute merepäästekoolitajate atesteerimine. Sellega lisandub muhulaste nimekirja veel kaks koolitajat, kes saavad läbi viia õppusi uutele liitujatele.

8. juunil toimub traditsiooniline ühisõppus Käsmus koos politsei- ja piirivalveametiga, eelmisel aastal külastas seda ka president Toomas Hendrik Ilves.

Eesti vabatahtlik mere- ja järvepääste on rahvusvahelise merepäästjate föderatsiooni IMRF liige. Eesti esindusorganisatsiooni kuulub ka Muhu merepääste selts. Muhulastest päästjaid on kokku ligikaudu 25. Tänaseks on mitmesugustel koolitustel osalenud pool liikmeskonda. Seltsi kuulub ka kaks naist, kellest üks on elukutseline meditsiinitöötaja.

 

Mihkel Jürisson,
Muhu merepääste seltsi koordinaator

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 401 korda, sh täna 1)