Tartu tipplehmade toksiinisurm Saaremaa lehmi ei ähvarda

Tartu tipplehmade toksiinisurm Saaremaa lehmi ei ähvarda

VÄIKSED MURED: Kärla piimatootja Ülar Tänaku sõnul pole kuulda olnud, et kellegi loomad oleksid Saaremaal halva sööda tõttu massiliselt surnud. Väiksemaid probleeme esineb aga kõigil. FOTO: Sander Ilvest

Märtsi algul suri AS-i Tartu Agro piimafarmis silo ülemäärase toksiinisisalduse tõttu kümmekond tipptoodanguga lehma. Juhtum ei ole jätnud ükskõikseks ka teadusetegijaid, kes leiavad, et toksiinide tekkimine silos ja selle kahjulikud mõjud toodangule ja loomade tervisele vajavad senisest suuremat tähelepanu.

“Põhjus oli silos, ma usun, see oli üks kopatäis silo,” ütles Tartu Agro juhataja Aavo Mölder tipplehmade hukkumist kommenteerides.

Nii Saksamaal, Inglismaal kui ka Saku laboris tehtud proovid on andnud Eesti ühele suuremale tootjale veendumuse, et loomade hukkumise põhjustas toksiinidest saadud mürgitus.

Möldri sõnul polnud silo kvaliteet kiita, silo oli tehtud kolmandast niitest, märjal ajal ja sisaldas üsna palju mulda. Et sedasama silo sõid aga kõik 650 looma ka veel kolm päeva hiljem ja midagi hullu ei juhtunud, siis on alust arvata, et suuremas silokoguses oli üks väike mürgikolle, mis sattus tipplehmade grupile.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 60 korda, sh täna 1)