Saaremaa Golfil seisab ees hiiglaslik laenumakse (16)

Saaremaa Golfil seisab ees hiiglaslik laenumakse

Foto: Internet

AS-i Saaremaa Golf suurosanik Kuressaare linn ei välista sügisel firma tegevuse lõpetamist ning varade ja kohustuste ülevõtmist.

Kuressaare linnavalitsuse vastavaldatud majandusaasta aruandes tõdetakse, et AS-i Saaremaa Golf tulevikku nähakse üldjoontes vaid tumedates toonides. Läbirääkimised golfiväljaku hoone kasutamise osas jooksid selle omanikuga, OÜ-ga Ingmar Trade liiva ja 1. oktoobril ootab aktsiaseltsi ees 865 000 euro suurune laenumakse SEB pangale.

“Juhul kui ei suudeta pangaga läbi rääkida laenu tasumise tähtaegade olulise pikendamise osas või hankida asendusfinantseerimist, annab praegune olukord märku ohust, et
ettevõtte ei suuda jätkata tegutsevana ega pruugi olla suuteline realiseerima oma varasid ja täitma kohustusi tavapärase äritegevuse käigus,” kirjutatakse aruandes.

Saarte Häälele teadaolevalt on pank seni olnud firma vastu armuline ja lootnud olukorra paranemisele, kuid nüüd enam järeleandmisi teha ei tahetavat. Suure tõenäosusega kõikvõimalikud läbirääkimised pangaisasid ei kõiguta. Lisaks on 66,1 protsendiga ettevõtte suurosanikuks olev Kuressaare linn kontsernikonto kaudu süstinud golfifirmasse 420 000 eurot, mida loodetakse tagasi saada.

Kolm võimalust

Majandusaasta aruandes tuuakse välja kolm võimalikku lahendust. Esiteks on võimalus müüa golfiettevõtte osalus tingimustel, mis tagaks linnale raha tagasi saamise. Teise võimalusena nähakse Saaremaa Golfile linna poolt laenu andmist ehk siis ettevõtte pangavõla tasumist. Kolmanda väljapääsuna nähakse aktsiaseltsi tegevuse lõpetamist ning selle varade ja kohustuste ülevõtmist.

Kuressaare abilinnapea Kalle Koov ütles Saarte Häälele just viimast võimalikku lahendust kommenteerides, et varasem praktika on taolises juhtumis Kuressaare jahisadama näol olemas, mis kunagi samamoodi likvideeriti ja toimib nüüd Kuressaare linna omanduses juba isemajandavana. Koov märkis, et linnavalitsusel peaks olema valikuvõimalus ja tuleks teha kõige kasulikum otsus. Milline see on ja millal see tehakse, abilinnapea öelda ei osanud. Majandusaasta aruandes märgitakse siiski, et linna järgmiste aastate eelarvestrateegiaga hakatakse tegelema sügisel.

Kas pankrot?

Linnavalitsuse majandusaasta aruandes ei mainita siiski ühte võimalust, millest sosistatakse juba üsna valjusti mitmes seltskonnas. Saarte Hääl on rääkinud mitme golfiga seotud isikuga ning pea kõik nad on üsna tõenäolisena nimetanud ka aktsiaseltsi pankrotistumist stiilis “pigem õudne lõpp, kui lõputu õudus”.

Taolistele juttudele andis hoogu juurde kevadel selgunud tõsiasi, et golfiväljaku hoone kasutamises aktsiaselts ja Ingmar Trade kokkuleppele ei jõudnud. Palju poleks puudu jäänud, et Ingmar Trade ja linnavalitsus oleksid käed löönud ning oli juba jõutud eellepinguni, kuid väidetavalt ei olnud lepingu Ingmar Trade’i kohendatud tekst linnavalitsusele vastuvõetav.

See tähendab, et ka sel hooajal ei saa AS Saaremaa Golf pakkuda mängijatele täisteenust, vaid peab leppima algselt väljaku tehniliseks teenindamiseks mõeldud ruumidega.

Seda, et golfihoone puudumine mõjub ettevõttele rängalt, tunnistatakse ka Saaremaa Golfi oma majandusaasta aruandes. Ettevõtte müügitulu vähenes eelmisel aastal 0,55%. Selleks hooajaks on eesmärgiks seatud jääda eelmise aasta tasemele, kuid see võib osutuda keeruliseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 165 korda, sh täna 1)