Kuressaare tööealistel inimestel tervisega suurt muret pole (6)

Kuressaare tööealistel inimestel tervisega suurt muret pole

PALJU NÄITAB? Õde Elvi Kaju mõõtis kõigil tervisepäeval osalejatel vererõhku, -suhkrut ja kolesterooli. Oma näitajate vastu tundis huvi ka Saare Selveri töötaja Kersti Keso. TÕNU VELDRE

Ühtekokku üheteistkümnes Kuressaares tegutsevas asutuses lisaks terviseloengule läbi viidud mõõtmised näitasid, et kuressaarlaste tervisenäitajad on üldjoontes täitsa head.

Euroopa Sotsiaalfondi toel korraldas projekti “Tööealised (kures)saarlased tervemaks ja liikuvamaks” raames asutuste tervisepäevad Kuressaare linnavalitsus. Linna arendusnõunik ja projektijuht Anu Vares ütles, et tervisepäevadest võttis osa 366 inimest. Kõigil neil mõõdeti vererõhku ning veresuhkru ja kolesterooli taset. “Pilt oli üsna rõõmustav, suuri terviseprobleeme töötajatel õnneks ei esinenud,” tõdes Vares.

Mainitud kolmest näitajast oli vaid vererõhk osal inimestel normist mõnevõrra kõrgem, kuid nemad said tervisenäitajaid mõõtnud õelt Elvi Kajult kaasa soovituse oma vererõhul silm peal hoida ja seda perearsti juures aeg-ajalt kontrollida lasta. Mis puutub veresuhkru- ja kolesteroolitasemesse, siis need näitajad olid arendusnõuniku sõnul inimestel peaasjalikult korras. “Oli üksikuid erandeid, aga kokkuvõttes võib kuressaarlaste tervisega rahule jääda,” kinnitas ta.

Nii mõnigi asi üllatas

Tervisepäeva läbi teinud Kuressaare Ristiku lasteaia direktor Monika Talistu tunnistas, et lasteaia rahvas oli väga tänulik, kuna tervisepäev oli kõigile hea ja kasulik. “Eks tervisenäitajad olid nii mõnelegi ootamatud, mis ilmselt suunas inimesi mõtlema juba laiemalt, kuidas ja mida oma elustiilis muuta,” märkis ta. Tema sõnul üllatas lasteaia töötajaid ka tõsiasi, et Kuressaares on nii palju võimalusi oma tervisega tegelemiseks.

Enerpoint Saare OÜ personalijuht Anu Hartikainen kinnitas, et nendegi töötajatel jagus tervisepäeva kohta vaid kiitvaid sõnu. “Tuldi veel järgmiselgi päeval ütlema, et väga asjalik üritus ja neid võiks veel teha,” sõnas ta. Hartikaineni sõnul olid nende majast mitmed töötajad alles hiljuti töötervishoiuarsti juures kontrollis käinud, mistõttu tervisenäitajate osas erilisi üllatusi ei olnud. “Väga meeldis, et näidati, kuidas saab töökaaslasele massaaži teha. Kuna meil on paljudel töötajatel sundasend, siis see info, kuidas oma asendit reguleerida, kuidas võimelda ja kuidas masseerida, oli väga oodatud,” kinnitas ta.

Saamaks teada, millised on inimeste liikumis- ja toitumisharjumused, lasti kõigil tervisepäeval osalenutel täita ankeet, kuid selle kokkuvõtted on veel tegemata. Nimelt toimus viimane tervisepäev alles sel neljapäeval ja andmete analüüsimine võtab aega. Esmapilgul jäi Anu Varese sõnul ankeetides antud vastustest mulje, et inimestel toitumisalaseid teadmisi jagub ning oma harjumusi osatakse ka enesekriitiliselt analüüsida.

Tuleb kordusuuring

Anu Varese sõnul küsitletakse sügisel kõiki tervisepäevadel osalenuid uuesti, et teada saada, kuivõrd on inimeste liikumis- ja toitumisharjumused vahepeal muutunud. “Ma loodan, et Madis Kallase ettekanded on andnud ainest oma harjumuste peale mõtlemiseks ja võib-olla ka muutmiseks, sest Madis jagas tõesti väga palju lihtsaid soovitusi, kuidas liikumise jaoks võimalusi leida ja see enda jaoks meeldivaks muuta,” rääkis ta.

Aprillis ja mais korraldati tervisepäevad Kaarma vallavalitsuse, Kuressaare täiskasvanute gümnaasiumi, Kuressaare Ristiku lasteaia, Kuressaare linnavalitsuse, Saare maavalitsuse, Saaremaa lihatööstuse, Saaremaa tarbijate ühistu, Enerpoint Saare, Saare Ereki, Kadi raadio ja Saarte Hääle ning Saare Selveri töötajatele.

Lühiloengutes tutvustas Saare maavalitsuse spordinõunik Madis Kallas liikumisharrastuse viise ning võimalusi nendega tegelemiseks Kuressaares. Kallas rääkis ka vigastuste ennetamisest ja tervislikust toitumisest. Maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialist Imbi Jäe keskendus tervislike valikute tegemise võimalustele töökohal. Massöör Lidia Lõbus õpetas tervisepäevadel osalejatele lihtsamaid massaaživõtteid ja tegi soovijatele loengu kuulamise ajal lühimassaaži.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 156 korda, sh täna 1)