Riigikohus tühistas Toomas Tooli õigeksmõistmise

Riigikohus tühistas Toomas Tooli õigeksmõistmise

 

Kolmapäeval tühistas riigikohtu kriminaalkolleegium turumanipulatsioonis süüdistatud Saaremaa juurtega ärimehe Toomas Tooli ja Karoly Kirberi õigeksmõistmise ning saatis kriminaalasja uueks arutamiseks ringkonnakohtusse tagasi.

Tooli ja Kirberit süüdistatakse turumanipulatsioonis, mis seisnes AS-i Arco Vara aktsiate müügis suurtes kogustes ning järjest madalama hinnaga eesmärgiga eksitada turgu ja viia AS-i Arco Vara aktsia turuhind alla hinnataset 0,56 eurot.
Ringkonnakohus jättis 2011. aasta 9. novembril maakohtu õigeks mõistva otsuse muutmata, leides, et Toolile ja Kirberile esitatud süüdistus on puudulik ja konkretiseerimata.
Riigikohus ringkonnakohtu arvamusega ei nõustunud ja tühistas ringkonnakohtu otsuse menetlusõiguse olulise rikkumise tõttu.
Riigikohus selgitas, et kohtutel tuleb hinnata muu hulgas seda, kas Tooli ja Kirberi tegevuse tulemusel sattunuks mõistlik börsil kauplev isik vähemasti tõenäoliselt eksitusse. Samuti peab kohus tuvastama, kas Tooli ja Kirberi tegevuse eesmärk oli turuhinda mõjutada.

Kriminaalkolleegium märkis, et ringkonnakohtul pidi nii süüdistusakti kui ka prokuröri poolt kogu menetluse kestel korduvalt avaldatu põhjal selge olema, et kõiki süüdistuses märgitud tehinguid ja tehingukorraldusi on peetud vähemalt tõenäoliselt eksitavateks.
Kolleegium leidis sedagi, et isiku soov oma investeerimis-portfellist loobuda ei õigusta reguleeritud turul siiski niisugust käitumist, millega viiakse või tõenäoliselt viiakse teised turuosalised eksitusse kaubeldava väärtpaberi müügihuvi või hinna suhtes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)