Muuseumiööl püstitati Kuressaares uus külastusrekord (1)

Muuseumiööl püstitati Kuressaares uus külastusrekord

TANTSULAVALT OTSE MINEVIKUTEEDELE: Kuressaare tantsutrupi Ritsikad tantsijad Annika All (vasakul) ja Aira Alasi tulid tantsulavalt otse kolhoosikorra keskele Saaremaa muuseumisse. Foto: Aare Laine

Saaremaa muuseumis käis nädalavahetuse muuseumiööl 1113 külastajat. Neist umbes kolmandiku moodustasid ekspositsioone ja filmiprogramme koos pereliikmetega uudistama tulnud lapsed. Kuna direktor Endel Püüa sõnul jäi huviliste arv möödunud aasta muuseumiööl napilt alla tuhande, sündis tänavusel muuseumiööl uus külastajate rekord.

Paljud inimesed tulid vaatama uut püsiekspositsiooni, näitusi, filmiprogrammi või Saaremaa rahvateatri etendust.
Enne kella üheksat linnuse uksest sisse astunud daam lausa põles uudishimust, küsides muuseumi teadusdirektorilt Olavi Pestilt, kus näidatakse Endel Kurgpõllu vändatud filme. Pesti kehastus kohe giidiks, võttes sappa veel hulga filmihuvilisi. Kinosaaliks kohandatud Kaitsetorni kuuendal korrusel kõigile istekohti ei jätkunudki. Tagumises reas seisti seansi ajal meeleldi püsti.
Saaremaa ühisgümnaasiumi legendaarse füüsikaõpetaja Endel Kurgpõllu filmiloome üheks tippsaavutuseks on kindlasti saunafilm, kus peategelasteks tema oma klassi noormehed, teiste hulgas ka kauaaegne SÜG-i direktor Viljar Aro, RAM-is laulnud ja praegugi aeg-ajalt laulumehena publiku ette astuv ärimees Aivar Auväärt ning teised tuntud inimesed.
“See oli vahva. Sellepärast ma muuseumiööle tulingi. Saunafilmis olid ju minu paralleelklassi poisid. Uskumatu, kui head näitlejad nad olid! Endel Kurgpõld oli teinud filmi ka 57. lennust. Mul õnnestus isegi ennast näha. Laulsin tollal kooli ansamblis,” jäi SÜG-i vilistlane Külli Kessel (Kolk) muuseumiööl käimisega väga rahule.

Muuseumi direktori Endel Püüa sõnul on muuseumil olemas 33 kassetti Endel Kurgpõllu telelugusid nii “Aktuaalsele kaamerale” kui ka Kanal 2 uudistesaatele. Kurgpõllu salvestustest on muuseumile annetatud veel 22 VHS-kassetti amatöörfilme. “Endel Kurgpõllu loomingust on meil materjali mitmesaja tunni jagu. Muuseumiööl saime näidata vaid killukese tema jäädvustatust. Kindlasti tasuks mõnedki tema filmid restaureerida ja helindada. Saunafilm on kindlasti üks neist, mis Kurgpõllul hästi õnnestus. Praegu saame neid publikule näidata tummfilmidena,” rääkis Püüa.
Arli ja Annike Hein koos poeg Rolfiga uudistasid kõiki väljapanekuid tähelepanelikult. “Rikastav kogemus,” võttis pereisa nähtu kokku.
Valjala põhikooli direktor Aive Mõistlik sai oma sõnul taas kinnitust, et õpilastega tasub Saaremaa muuseumi igal juhul külastada. “Meil on Saaremaa muuseumiga soojad suhted. Hiljuti käis meie kooli õpilastega kohtumas teadur Sirje Azarov. Igal aastal käivad meie kooli õpilased ka Kuressaare linnuses väljapanekutega tutvumas. Täna aga sain elamuse Endel Kurgpõllu 1975. aastal salvestatud keskkoolilõpetajaist,” võttis Mõistlik muuseumiöö kokku.

Muuseumiöös tegutses ka Pipi lapsi naerutades, ametikooli õpilased näitasid oma käsitööoskusi, kunstnik Ants Vares maalis portreid. “Soovijaid oli palju. Kunstnik tegi aga väga korralikku tööd. Ühe modelliga läks aega kaks kuni kaks ja pool tundi,” kommenteeris muuseumi osakonnajuhataja Raul Salumäe.
Parasjagu kunstniku ees modellina istunud kaunis lätlanna Riiast hindas Kuressaares nähtut väga kõrgelt. “Me soovitame riialastele teie kaunist linna. Meile siin kõik väga meeldib,” nentis laupäevaõhtune kunstnik Varese modell.
Vaatamata sellele, et linnuse peasissekäigutee on praegu remondis ja muuseumi külastajail tuleb linnusesse pääsemiseks teha väike ring, pole külastajate arv vähenenud.
“Loodame, et linnuse restaureerimis- ja konserveerimistööde virvarris õnnestuvad nii ooperipäevad kui ka teised planeeritud kontserdid-etendused,” märkis direktor Endel Püüa.


Muhu muuseumiööl käis üle viiekümne huvilise

“Tooma talus oli avakontsert, millega tähistasime nii Muhu muuseumi sünnipäeva kui ka avasime suvehooaja,” ütles ürituse korraldaja Liia Ots, lisades, et tegevust jagus kõigile.
Kui Külasema seltsingu tantsurühmad olid esinenud, avati näitused ning filme oli võimalik vaadata koguni kolmes kohas.
“Kontorihoones sai vaadata rahvusringhäälingult saadud filme “Loomise aeg 1” ja “Loomise aeg 2”,” rääkis muuseumi juhataja kt Meelis Mereäär, lisades, et see paik oligi ajalooliste filmide vaatamiseks ning seal sai näha ka näiteks seda, kuidas Saksa väed omal ajal Muhusse tulid. Kontorihoone teisel korrusel avati Leida Kirstu tikandite näitus.

Lastele näidati Koguva küla koolimajas OÜ-lt Nukufilm saadud eesti esimest nukufilmi “Peetrikese unenägu”.
Muuseumiöö abilised Karen, Maris ja Pille tutvustasid aga vahvat filmi Muhu noorte ja täiskasvanute vahelisest jõukatsumisest. Peahoone keldris näidati samuti Muhu noortekeskuse tehtud filme ja sai vaadata fotonäitust Muhu keldritest.
Peale selle peitis muuseumiöö endas võimalusi teha varjuteatrit, osaleda viktoriinis või lihtsalt jalutada Koguva külas.
Õnneloosi peaauhinna võitis seekord härrasmeest Soomest, kes saab koos kaaslasega minna Orissaarde Soneburgi restorani romantilist õhtusööki nautima.

Evely Aavik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 193 korda, sh täna 1)