Kas noorus on tõesti hukas? (1)

Kas noorus on tõesti hukas?

 

Oli 1956. aasta ja Ungari ülestõus. Kuigi oli raudne eesriie ja täielik infosulg, saadi välisraadiotest teada, mis Ungaris tegelikult toimus, kuidas tankid inimestele peale sõitsid.

Oma teismelise aruga läksime oma pundiga õhtul parki ja keerasime pargipinke kummuli. Väravapostide otsas olid rasked kivikuulid, need loopisime mööda parki laiali. See oli meie jõuetu protest.
Hea, et midagi hullemat ei teinud, sel ajal oli väga kerge vangi sattuda.
Tagantjärele mõeldes oli meie teguviis väga lapsik ja tobe. Mis seos oli lossipargi pinkidel Vene tankidega?
Mõnikord on teismeliste väärkäitumine protest hoopis millegi suurema vastu.
Kui laps viltu kasvab, on muidugi süüdi kodu, kes siis veel. Aga peale kodu loeb palju ka ajastu.

Alkoholitont ründab üha nooremaid

Minu suurte laste keskkoolilõpetamine sattus laulva revolutsiooni lainesse. See oli aateline aeg, ei olnud joomist ega suitsetamist.
Kui mu nooremad pojad teismeikka jõudsid, oli kauboikapitalism ja alkoholi tarbimise kõrgaeg. Viina müüdi ööd ja päevad, näiteks maavalitsuse maja keldrikorrusel oli kauplus, kus alkoholi müüdi öösel kella kaheni. Lokkas salaviinaäri, kioskitest müüdi alkoholi ka põlvepikkustele ja sigarette said koolipoisid osta ükshaaval, kui terve paki ostmiseks raha ei jätkunud.
Selle alkoholi “kuldajastu” kibedaid vilju maitseme siiani.
Meie poiste sõpruskonda kuulus vahepeal koguni kuni 15 noorukit. Vahel oli lärmi palju, aga parem olgu kodumajas ja koduhoovis, kui kuskil linnaruumis. Ka nemad protestisid oma arust. Protestisid hoolimatuse ja ükskõiksuse vastu ühiskonnas ning mentaliteedi vastu “raha iga hinna eest, kas või üle laipade”. Kord oli üht poissi politseis pekstud, siis plaaniti kättemaksu. Tänu taevale jäi see olemata.

Õnneks on osa selle riskipõlvkonna liikmete toimetuleku ja eluõpetuse enda peale võtnud sõbralikud põhjamaad, kes on neile tööd võimaldanud. Seal on alkohol väga kallis, selle kättesaadavus raskendatud, hättasattunuile abiprogrammid. Aeg-ajalt tehakse mõni “dessant”, kus ka juuakse, aga õnneks juhtub seda harva. Viimase külaskäigu lendlause oli: “Miks on Eestis hea elada? Sellepärast, et siit on hea lähedal Soomes tööl käia.”
Kodumaale on jäänud need, kes jõudsid kõrghariduseni ja kellel juba pere ja lapsed.
Alkoholitont möllab aga aina edasi ja ründab aina nooremaid mehepoegi.
Pärast kooli suunati mind tööle Mulgimaa südamesse. Kuigi suurküüditamise valusad haavad olid selleks ajaks hakanud armistuma, olid need ikkagi veel märgatavad, lokkas joomine.
Minu naaber, kes oli eluaeg seal õpetajana töötanud, ütles: “Mehed joovad, sest nendelt on võetud väärikus.”
Kas ei ole ka tänapäeva noortelt nii mõnigi kord võetud väärikus?

Olgu või negatiivne tunnustus

Kui ulakale poisile kogu aeg korratakse, et ta on loll ja laisk, siis varsti ta seda ongi.
Noortele jäetakse nii mõnigi kord töötasu maksmata või makstakse vähem. Kui ei saada positiivset tunnustust, hakatakse otsima negatiivset.
Mitmed on mässinud ennast laenuorjusse, kust ei paistagi väljapääsu.
Meenub ühe taksojuhi ütlemine: “Need, kes reede ja laupäeva öösel pärast kella kolme-nelja auto peale tulevad, need pole enam inimesed, need on loomad.”
Need on “Bermuda kolmnurga” – ööklubide Diva, Privilege ja Kodulinna lokaal – ohvrid.
Need on aga meie oma Saaremaa noored, kes peavad elu edasi viima.
Inimese kasvamine ja kujunemine on väga keeruline. Juhtub, et samade vanemate lapsed, samas kodus kasvanud, umbes sama vanad, on kasvanud hoopis eri suundadesse, koguni ühest äärmusest teise.
Miks see nii on? Kes oskaks vastata? Mõnikord on vanemad lapsed oma andekuse ja töökusega lati nii kõrgele tõstnud, et noorematel tekib alaväärsus.
Ütleb ju vanasõnagi, et igas peres on oma must lammas.

Seoses maja remondiga olen kokku puutunud paljude noormeestega. Mul ei ole ühegi kohta paha sõna öelda. Kõik nad on olnud töökad, toimekad, oma tööd tundvad noored mehed, alati värskete ideedega. Kahjuks on ka nendest meestest mõnel politseiga tegemist olnud.
Kas keegi on näinud tarka purjus meest?
Halenaljakas lugu juhus talvel, kui üks noormees oli pingil tukkuma jäänud, rihma otsas väike koerake. Nii ta siis kainerisse sattuski koos oma armsa Mukiga.
Lõviosa kuritegudest pannakse toime purjuspäi. Kui õnnestuks vähendada joomist, oleks tunduvalt vähem rikutud elusid ja vange, kelle ülalpidamine läheb maksumaksjale väga kalliks.

Loe ka: “Kas noorus on hukas?”, SH 26.04.

Elmi Epro
Abruka elanik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)