Üle saja väärika saarlase sai Kuressaares uusi teadmisi

Üle saja väärika saarlase sai Kuressaares uusi teadmisi

VÄÄRIKAD: Väärikate ülikooli loengut kuulasid hoolega (esireas) Lucia ja Ants Tasa ning Ellen Õnnis. Foto: Ülikoolide keskus Saaremaal

Enam kui sada saarlast vanuses 50+ osales lõppeval õppeaastal Tartu ülikooli väärikate ülikooli loengutel.

Õpihimulisi üle 50-aastaseid saarlasi koondas teadmisi omandama ülikoolide keskus Saaremaal, mille eestvedaja on tegevjuht Maie Meius.
“Maie Meius oli leidnud meile väga huvitavad lektorid,” ütles Saarte Häälele üks väärikaist õppijaist Tiiu Kallas. Tema sõnul andis asjale suure kaalu, et paljud lektorid olid Saaremaaga seotud ning oskasid siinseid asju ja nende olemust tunduvalt laiemalt selgitada, kui me ise seda tihtilugu mõistame. Eraldi tõi ta esile tuntud kirjainimesed Maimu Bergi ja Jüri Tuuliku ning põnevatest teemadest antropoloogia (lektor Leiu Heapost) ja loengu “Kalad Saaremaa vetes”, mille pidas ihtüoloog, Saaremaa ühisgümnaasiumi õpetaja Mart Mölder.

Lisaks Tiiu Kallase nimetatud põnevatele loengutele märkis Meius ära põllumajandusuuringute keskuse mullaseire büroo juhataja Priit Penu loengu mullast. “Koos kalade loenguga (Mart Mölder) olid need kuulajate jaoks tõelised üllatusteemad – kui enne loengut arvasid paljud, et mis neist kaladest ikka rääkida, siis vastupidi, jutuainet oli päris palju.”
Kokku oli sügissemestril viis ja kevadsemestril seitse erinevatel teemadel loengut.
Maie Meiuse arvates oli hea, et avalikkus väärikate ülikooli nii positiivselt vastu võttis – oli ju säärane õpiformaat saarlastele uus. Samuti rõõmustas Meius, et õppureid oli nii palju ja enamik neist kuulas kõiki loenguid. Kuressaarde sõideti kohale nii Muhust, Metskülast, Mustjalast, Tornimäelt, Orissaarest, Valjalast, Pihtlast kui ka Kärlalt, Sõmeralt ja Torgust. Enamik õppijaist oli Kuressaarest, naisi oli rohkem kui mehi, vanima õppija sünniaasta oli 1925.

Väärikate ülikoolis osalemise tingimuseks ei ole kõrgharidus, vaid huvi teadmiste ja enesetäiendamise vastu. Aktiivne kuulaja, kes võttis osa 75 protsendist loengutest, sai Tartu ülikooli tunnistuse. Kokku sai tunnistuse 78 õppijat.
Peale Kuressaare toimusid väärikate ülikooli loengud ka Tallinnas, Tartus ja Pärnus. Tartu ülikooli väärikate ülikool ei ole Meiuse hinnangul sündinud Kuressaarde siiski üleöö, vaid on olnud visa ja järjekindla töö tulemus. Saades innustust Tartu ülikooli Pärnu kolledži väärikate ülikoolist ja eeskätt nende programmijuhilt Mari Suurvälilt, alustati 2010. aastal oma programmi ettevalmistamisega, mis päädis 2011. aasta sügisel avaloenguga.
Uuel õppeaastal tahetakse Kuressaares väärikate ülikooliga jätkata, koostamisel on uus programm, milles püütakse arvestada kuulajate ettepanekutega nii lektorite kui ka teemade osas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)