Saaremaa kuriteovabaks (5)

Saaremaa kuriteovabaks

 

Suured asjad sünnivad tihtipeale idealistlikest unistustest või esmapilgul utoopilistena näivatest mõtetest. Mul on ka üks selline – muudaks Saaremaa kuriteopriiks paigaks. Võimatu, ütlete. Vaadates lähemalt, ei tundugi see ehk nii teostamatu. Turvalisus algab väga lihtsast asjast – hoolimisest. Kui soovid turvalisemat Saaremaad, küsi endalt kõigepealt, kas julged hoolida.

Miks on hoolimine nii oluline? Vastan näitega kevadel politsei tellimusel läbi viidud esinduslikust uuringust. Selgus, et ligemale viiendik Eesti täiskasvanuist on viimase kahe aasta jooksul näinud, kuidas alaealisele on müüdud või üle antud alkoholi. Üheksal juhul kümnest ütles pealtnägija, et on korduvalt selliste juhtumite tunnistaja olnud. Nüüd aga pange tähele – koguni 67 protsenti neist pealtnägijatest tunnistas, et ei reageerinud juhtunule mitte kuidagi. Masendav hoolimatus ja ükskõiksus.

Mullu Saaremaal üle 500 kuriteo

Saaremaad peetakse üldiselt turvaliseks paigaks. Ka statistika annab sellele uskumusele tuge. Vaadates elanike arvu kohta toime pandud kuritegude hulka, on olukord Saaremaal kaks korda parem kui Eestis keskmiselt. Siiski registreeriti Saare maakonnas eelmisel aastal 522 kuritegu, neist ligemale pooltel kordadel põhjuseks võõra vara himustamine.
Luuavarre valve alla, nagu saarlastel endistel aegadel kombeks, kodu usaldada enam vist ei maksaks, turvafirma tundub kindlam valik.
Peaaegu teise poole maakonnas sooritatud kuritegudest annavad kokku isikuvastased kuriteod, avaliku rahu vastased kuriteod ja purjuspäi autojuhtimised.
Rahvatarkus ütleb: kus tegijaid, seal nägijaid. Kindlasti ongi, kuid ma ei suuda uskuda, et need samad inimesed, kes ei sekku alaealisele alkoholi müümise korral, käituksid teisiti, kui näevad pealt kaklust, korrarikkumist või märkavad kedagi purjuspäi rooli istumas.

Küllap oli nägijaid ka hiljutisel huligaansel vahtplastikuparvetamisel Põduste jõel. Küllap on nägijaid kõigil neil avaliku korra rikkumistel nädalavahetuseti Kuressaare kesklinnas, mis on kohaliku võimu ja linlased murelikuks teinud. Kahjuks ei ole sekkujaid, ehkki teatada on sellest võimalik nii politseile kui ka linnavalitsuse turvapartnerile G4S-ile.
Väidan, et enamik Saaremaa kuritegudest oleks välistatavad. Märgates ja julgedes sekkuda – ehk teisisõnu, käitudes senisest enam kodanikuna –, oleks kiiremat edu võimalik saavutada just isikuvastaste kuritegude, avaliku rahu vastaste kuritegude ja purjuspäi autojuhtimise osas.

Ärgem olgem “hämariku poe kunded”

Vargused, tõsi küll, pannakse tihtipeale toime salaja, tunnistajateta, kuid kaudseid “nägijaid” on kindlasti siingi. Olgu nendeks või nn hämariku poe kunded ehk varastatud kauba ostjad. Seepärast mõelgem hästi järele, enne kui ostame odavalt mõne kahtlase tüübi käest kasutatud murutraktori, jalgratta või elektritrelli – soosides varastatud kauba turustamist, võime ise olla järgmise varguse ohvrid.
Vaja on suhtumise muutust. Tuleb viimaks ometi lahti öelda siiani tihti kohatavast sovetlikust mentaliteedist, kus miilitsale kui võõrvõimu esindajale kuriteost teatamine oli “kitsepanemine”. Eriti kui tegu oli kolhoosi või riigi tagant varastamisega. Tuleb aru saada, et turvalisuse ehitamine ei ole pelgalt politsei, kohaliku omavalitsuse või turvafirma ülesanne. Meil igaühel on võimalik ja vajalik sellele kaasa aidata.

Nagu öeldud, lihtsaim viis ise midagi ära teha on hoolida. Just hoolivus ja tähelepanelikkus võimaldab õigeaegselt reageerida, et ennetada halbu üllatusi. Et sind sellel teel aidata, oleme ühe võimalusena loonud internetis Facebooki lehe “Julged hoolida?”.
Märka ohtu ja võta omale harjumuseks sellest teada anda. “Julged hoolida?” lehel saad jagada ka turvalisusemuredele leitud lahendusi, millest teistel õppida tasuks.
Kuritegevus on nagu vesi – voolab ikka sinna, kuhu pääs lihtsam, kuhu tõkkeid ette ei seata. Seame muude tõkete kõrval püsti ka hoolivuse tõkke ja hakkame Saaremaad kuritegudest puhtaks pühkima.
Kindlasti ei õnnestu poolelt tuhandelt kohe nulli peale hüpata, kuid igipõlise rivaalitsemise korras võiks võtta esimeseks eemärgiks “ära panna” hiidlastele, kes mullu said registrisse kirja vaid 91 kuritegu.

Andres Lember
(suve)saarlane
AS-i G4S Eesti turundus-arendusdirektor

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)