Leisis kõlas viimane sireen ja päästevõimekus kadus (fotod ja video) (11)

Leisis kõlas viimane sireen ja päästevõimekus kadus (fotod ja video)

LEISI VALLA VABATAHTLIK PRITSUMEES: Läkuaugu Leena kutsus kõiki tuletõrjeasja koos ajama. “Me saame ju pensioni, sellest maksame poistele. Panustage teie ka. Valitsuse sakstelt aga küsin, mis rahadega te ise elate,” oli Leena kuraasi täis. Päästjatest on pildil (vasakult) Tõnis Põlluäär, Kalle Paakspuu, Elvo Humal ja Neeme Mägi. Foto: Tõnu Veldre

Eile hommikul pärast Leisi päästekomando vahetuse töö lõppu, mis tähendas lõppu ka kutseliste päästjate üksusele, astus ametimeeste kõnede järel rahva ette Läkuaugu Leena, kes kutsus inimesi oma loodud päästeüksust toetama.

Valli Hint, kes sel kurval hommikutunnil Läkuaugu Leenaks kehastus, oskas vaatamata kurvale päevale oma särtsakas-satiirilise esinemisega kokkutulnud muigamagi saada.
Päästjaid tänades tõdes Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep, et sõjas iga lahingut ei võida.
“Kui alustasime läbirääkimistega, püüdluste ja selgitustega, igasuguste ettepanekutega, lootsime küll, et meie seisukohti ja arvamusi kuulda võetakse, aga ei midagi,” rääkis Mõtlep.

Vastrenoveeritud kolmveerandsaja aastast maja hakkab vallavanema sõnul kasutama vabatahtlike päästeüksus. Kas kunagi Leisis ka kutseline komando taas luuakse, selle kohta ei osanud eile keegi midagi tarka öelda. Ometi pole lootusesesäde veel kadunud.
“Kui riik kogub jõudu ja rikkust ning mis kõige tähtsam, ka arukust ja mõistmist, siis on lootust kutseline komando uuesti luua. Kogu riigi jaoks on vaja ühesugust turvatunnet. Sellist vahet ei saa teha, et üks piirkond täiesti ilma jääb,” mõtiskles vallavanem.
Ludvik Mõtlep kinkis päästekomandos töötanud meestele Leisi valla sümboolikaga mütsi ja pastapliiatsi.

“Leisi valla elanike toetus kuulub teile. Meie inimesed usaldavad teid. Te olete meile vajalikud. Rahva hääl oli vali. Kahjuks seda ei võetud kuulda,” toonitas vallavanem meeneid üle andes.
Saaremaa päästeteenistuse juht Margus Lindmäe ütles otse välja, et nukra tunde teeb natuke paremaks see, et suur osa majas varem töötanud meestest on liitunud mittetulundusühinguga Leisi Vabatahtlike Päästekomando. Mõnedki mehed on tööd leidnud teistes kutselistes üksustes. Tuletõrjeautod ja muu päästevarustus jääb Leisi vabatahtlike päästjate kasutusse.
“Halenaljakas on see, et kui riiklik teenus majast kaob, siis riik panustab hoone korrastamisse. Halenaljakas, aga kindlasti vajalik, vaatamata sellele, kas siit majast sõidavad välja kutselised päästjad või vabatahtlikud. Praegu on Saaremaal tulekahjudel käivatest inimestest kõvasti üle poole vabatahtlikud. Meil on 60 kutselist päästjat ja üle saja vabatahtliku,” teavitas Margus Lindmäe.

Sireenide kõlades mälestati Leisi päästekomandos töötanud Andres Aita. Kõik kohalolijad mõistsid aga sedagi, et tuletõrjesireenid huilgasid viimast korda nende meeste auks, kes olid oma panuse inimeste vara päästmisel Leisi komandos andnud.
“Täna on meie jaoks kurb ja raske päev. Meie töökorraldus Leisis on muutunud. Pritsumaja on olnud kogukonna jaoks elu süda, millega seotud muudatused puudutavad kogukonda tervikuna. Hea on näha, et traditsioonid on Leisis väga tugevad. Siinsetel meestel on piisavalt tahet panustada ka siis, kui riiklik komando kinni pannakse – kaitsta oma koduküla, kogukonda. Piirkond kaitseta ei jää,” kõneles Lääne päästekeskuse juht Ivar Kaldasaun.
Töö kaotanud mehed said Ivar Kaldasaunalt mälestuseks puualusele kinnitatud kirved.

Vastloodud Leisi vabatahtliku päästekomando juhatuse liige Enno Reis tänas riiklikus päästekomandos töötanud mehi selle eest, et nad olid valmis hakkama vabatahtlikeks.
“Olen kindel, et ilma teie toetuseta poleks vabatahtlike komando moodustamisest suurt asja saanud. Kuigi vabatahtlike süsteem pole täielik lahendus, ei olnud meil muid valikuid,” märkis Reis.
Enno Reis soovis ka seda, et tulevastel riigivalitsejatel oleks rohkem hoolivust väiksemates piirkondades turvalisuse tagamiseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 194 korda, sh täna 1)