Kuressaare linn võib endale saada neli väikesaart

Kuressaare linn võib tulevikus saada endale neli linna haldusalas asuvat laidu, mille suuremat kasutuselevõttu siiski ette näha pole.

Kuressaare linna ja Kaarma valla ühisplaneeringu kohaselt plaanib Kuressaare linn taotleda munitsipaalomandisse Laiamadala saare, Hülgelaiu, Tiirlaiu ja Hülgerahu.
Kuressaare linna maanõunik Ruth Kalamees ütles, et ülalloetletud neli laidu jäävad Kuressaare linna piiridesse ja on ka arvatud linna pindala sisse.
“Kas neid saari kunagi ka päriselt linnale taotletakse, peavad tulevased volikogud eraldi otsustama,” lisas Kalamees, selgitades, et ühisplaneeringusse kandmine on kasulik eelkõige sellepärast, et siis ei pea tulevased otsustajad laidude munitsipaliseerimiseks detailplaneeringut koostama.

Kõige suurem laidudest on Laiamadala saar (ca 68 000 m2), mis asub Kuressaare jahisadamast 1 km kaugusel ja kus pesitseb igal aastal umbes kakskümmend liiki linde. Endistel aegadel on Laiamadalal tehtud heina ja karjatatud loomi, kuid vähemalt viimased 25 aastat on saar olnud põllumajandusliku kasutuseta, mistõttu on saar 70 protsendi ulatuses roostunud.
Roomassaare sadamast 0,8 km kaugusel asuva Hülgelaiu pindala on umbes 33 000 m2.
Roomassaare sadama vahetus läheduses asuvad Tiirlaid (3000 m2) ja Hülgerahu (1000 m2) on sedavõrd tillukesed, et neile andis Kuressaare linna nimekomisjon nime alles 2007. aasta suvel.

Linnaarhitekt Hannes Koppel ütles, et laidudel ei saa teha mingit arendustegevust või turismialast tegevust. Küll aga loob laidudele omaniku tekkimine eelduse taotleda toetust loodushoiutöödeks. Iseküsimus on see, et laidude reostusohu korral võib reostuse likvideerimise kohustus jääda tulevikus linna kanda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)