Muhu murdevõistluse tööd olid väga põhjalikud

21. aprillil tehti Hellamaa külakeskuses kokkuvõtteid viiendast Muhu murdevõistlusest. Tänavusele võistlusele laekus 9 tööd, üks vahvam kui teine. Näha oli, et kirjutajad olid asja võtnud südamega ja mõnda tööd oli küll vist lausa aasta aega kirjutatud. Nii põhjalikud tundusid. Seetõttu osutus hindamine ja diferentseerimine ääretult keeruliseks.

Pisut lihtsustas hindajate tööd suur eripreemiate nimistu. Lõplik otsus sai tehtud võimalikult kristlik – ühelegi autorile kahte auhinda ei antud. Hindamise komisjoni kuulusid sedakorda Soondast Nuudi Inna ja Kaigutähvena Juta, Koguvast Laasu Kadri, Piirilt Metsavahi Irena ja üle nende veel Eesti kirjandusmuuseumi folklorist ja setu murdes luuletaja Andreas Kalkun.
Pärast rasket auhindamise tööd võeti muhulaste viisi “põlast”. Laud oli kaetud tõeliste hõrgutiste ¬– pannileiva ja hapurokaga!
Kerge kehakinnitamise järel said sõnajärje enda kätte luuletajad rühmitusest Erakkond. Tore ja lõbus luuleseltskond Tartust, kelle esituses sai kuulda nii nende endi loodud laule kui ka luuletusi, nii eesti riigi- kui ka murdekeeltes. Lisaks meie oma saare kirjaneitsile Kadri Tüürile oli kohal kaheksa meesluuletajat, kes kõik on tänapäeva eesti kirjanduses väga olulised tegijad.
Lõpetuseks korraldajatelt üks suur aitäh kõigile, kes oma toe ja õla ürituse kordaminekule alla panid: Liiva raamatukogule, Hellamaa külakeskusele, Muhu vallavalitsusele ja kultuurikomisjonile, muinsuskaitse ametile, kirjandusmuuseumile, vabaõhumuuseumile, Muhu muuseumile, Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitalile, Muhu Kalakohvikule ja muidugi kõigile üheksale tublile kirjutajale.
Lõbusat kirjutamist ja meeldiva kohtumiseni tuleval kevadel, kulla murdesõbrad!

Irena Tarvis


Murdevõistluse tulemused

I koht: “Mõtetega Muhus”, autor Milvi Nelis Rootsivere Postilt. Sai noorest peast Saaremaale mehele ja elab juba aastakümneid Pihtla vallas Ilpla külas, aga kirjutab hämmastavalt ilusat puhast ja humoorikat muhu keelt.

II koht: “Meenutused Liiva külast 1960-ndatel”, autor Margareta Kolk Liiva Uuselult. Ilus käsikirjaline ja väga põhjalik teos.

III koht: “Luasu lapsed”, autor Maret Hook Paenase Saarelt. Kirja pandu oli lustakas lugu ühe Muhu pere lastest möödunud sajandi keskpaigas.

III koht: “Meie majad”, autor Helva Saartok Tamse Allikalt. Lühike ja lööv jutt autori lapsepõlvekodust koos toreda õueplaaniga.

Kirjandusmuuseumi eripreemia: “Tõestesündin juhtumised Võlla külas…”, autor Maimu Arumäe Võlla Saadult. Tore ja lõbus lugu, täis mahlakat muhu huumorit.

Vabaõhumuuseumi eripreemia: “Muo koduke oo armsake…”, autor Juta Vaher Leeskopa Jaagult. Armas ja südamlik jutuke autori lapsepõlvekodust, mis nüüdseks on vabaõhumuuseumi eksponaat.

Muinsuskaitse eripreemia: “Sõuke inventariseerimisrojekti seletuskirja moudi asi”, autor Elo Pajuniit Liiva Vagalalt. Autor on muhulannast projekteerija, kes on lähtuvalt oma erialatööst pannud vahvasse muhu keelde Liiva Raunmägi maja inventariseerimisprojekti.

Parima tõlketöö preemia: “Vares ja rebane Lõetsa nõmmes”, autor Heino Räim Lõetsa Pangalt. Tegu oli valmi “Vares ja rebane” muhukeelse tõlkega, kaasas vahva sõnaraamatuke tekstis kasutatud sõnadest.

Laulusissepanemise eripreemia: “Riet, oh Riet”, autor Peeter Dudnik Lõetsa Matsilt. Nagu Smuul kunagi kirjutas, et voata ma pane so laulu sisse ja seal seisad sina sada aastat. Peeter on mees, kes igal aastal murdevõistluseks kellegi või millegi laulu sisse paneb. Sedakorda said selle au osaliseks kaks toredat muhu noorikut ning Muhu Kalakohvik, kus loo autor noorikutega ühe lõunatunni veetis, ning mille olustikku ta kohati suisa taevani ülistas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 81 korda, sh täna 1)