Poola suursaadik: meid lähendab ajalugu (2)

Poola suursaadik: meid lähendab ajalugu

ÕPPETUND: Poola suursaadik Grzegorz Marek Poznański tutvustab Kuressaare tüdrukutele Maria Kasakule (vasakul) ja Paula Nõmmele suure helilooja Frédéric Chopini elu ja loomingut. Foto: Tõnu Veldre

Eile Saaremaad väisanud Poola suursaadiku Grze-gorz Marek Poznański sõnul lähendab poolakaid ja eestlasi vägagi sarnane ajalooline kogemus. Tänu sellele on sarnane ka kahe rahva arusaam kaasaja maailma olulisematest probleemidest.

“Saaremaa muuseumis tutvusin väljapanekuga, mis pühendatud 1941. aasta repressioonidele. Kohe meenusid sündmused, mis umbes poolteist aastat varem, 1940. aasta kevadel leidsid aset Katõnis,” lausus Poola suursaadik. “Olen alati öelnud, et kui eestlane ja poolakas kohtuvad, siis pole neil ajaloost vajagi rääkida. Ja just see väga sarnane ajalooline kogemus on ka aluseks meie rahvaste sarnasele suhtumisele kaasaja maailma tähtsamatesse probleemidesse.”
Saaremaal käis poolteist aastat ametis olnud suursaadik juba teist korda. “Tõsi, ametlikult olen siin esimest korda, kuid möödunud aastal, kevade lõpul käisin siin puhkusereisil,” rääkis ta. “Tookord olin Saaremaal kaks nädalat ja sõitsin siin palju ringi. Seega võib öelda, et enda arvates olen siin juba nii mõndagi näinud.”

“Mäletan, et kui möödunud aasta 1. juunil, turismihooaja alguses Kuressaarest tagasi sõitsin, kohtasin teel sadamasse vähemalt viit Poola numbrimärgiga sõiduautot,” meenutas Grzegorz M. Poznański. Tema sõnul näitab see, et poolakad on avastamas enda jaoks Eestit, samas võib täheldada, et üha enam eestlasi ei suhtu Poolasse enam kui vaid läbisõidumaasse teel Lääne-Euroopasse. “Eestlased on hakanud huvi tundma ka meie vaatamisväärsuste ja kultuuri vastu.”
Rääkides oma seekordsest külaskäigust, ütles Poola suursaadik, et selle eesmärk oli kohtumine Kuressaare linnapeaga ja tutvumine kohaliku muuseumiga. “Kõige tähtsam sündmus toimub aga teie muusikakoolis, kus tutvustatakse Michał Rusineki raamatu “Väike Chopin” eestikeelset tõlget ja avatakse näitus selle raamatu illustratsioonidest, mille autor on kunstnik Joanna Rusinek,” rõhutas ta.

Lisaks võttis suursaadik Tallinnast kaasa noored pianistid, kelle hulgas oli ka kaks nägemispuudega interpreeti. Eile pärastlõunal esitasid noored Kuressaare muusikakooli saalis Chopini loomingut. “Chopin oli suur poolakas ja suur romantik,” ütles Poznański. “Ja ehkki tema muusika tundub esmapilgul keerulisena, tahame siiski näidata, et sellest arusaamine pole sugugi võimatu. Noored pianistid tulevad selle esitamisega toime suurepäraselt.”
Koos Kuressaare linnapea Mati Mäetaluga asetas Poola suursaadik eile pärja ja lilled Kudjape kalmistul puhkava Wladislaw von Szeliga-Mierzeyewski hauale. Seejärel külastas suursaadik Ristiku lasteaeda ja tutvus Kuressaare golfiväljakuga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 90 korda, sh täna 1)