Biosfääri kaitseala ei tohi inimtegevusele pidurit tõmmata (2)

Biosfääri kaitseala ei tohi inimtegevusele pidurit tõmmata

BKA EI OLE ÜMMARGUNE NULL: Raivo Kallas tõi arutelul näiteid teistes riikides nähtust. Esinejat kuulavad keskkonnaameti töötaja Maris Sepp (vasakul) ja praktikant Marii Jõeveer Räpina aianduskoolist. Foto: Aare Laine

Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitseala rahvuslik programm peab valmis saama tänavu augustiks. Selle koostamiseks oodatakse ka elanike ettepanekuid ja soovitusi.

Eelmisel neljapäeval toimus Kuressaares programmi arutelu. Seal osalenud tõdesid, et maailmas loodud biosfääri kaitsealad on väga erinevad, ent kõigi nende põhieesmärk on tagada säästev areng.
Meie saari hõlmavas uues programmis peaks keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotmani sõnul kajastuma ka saarte taluvuspiiride analüüs. “Hiljuti oli arutelu, kui palju veiseid mahub Saaremaale. Lokaalsed probleemid on kohalike inimeste lahendada,” väitis Lotman.
Kristo Kiiker MTÜ-st Jätkusuutlik Saaremaa selgitas, et programmi ei koostata selleks, et midagi täiendavalt kaitse alla võtta. “Pigem peaks uus programm ahvatlema inimesi biosfääri kaitsealal tegutsema. Tähtis on, et inimtegevus oleks looduskeskkonnaga kooskõlas,” sõnas Kiiker.
Loodusliku mitmekesisuse säilimiseks peab BKA tagama saartel poollooduslike koosluste hea looduskaitselise seisundi. “Maaelanikke kui nende alade hooldajaid jääb vähemaks. Maade looduslik seisund on aga väga oluline,” tõi Kiiker välja.

Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni keskkonnakasutuse juhtivspetsialist Raivo Kallas toonitas, et maailmas juurdunud praktika kohaselt tuleb meilgi bio-sfääri kaitsealal kasutusele võtta keskkonnasõbralikke tehnoloogiaid. “Mitte kuidagi aga ei tahaks luua mingisuguseid tuum- või puhveralasid. Inimtegevusele piduritõmbamine ei tohi olla eesmärgiks,” toonitas Kallas, küsides ka, kas kohalikud omavalitsused peavad oma arengukavade tegemisel selle programmiga arvestama.
“Me ei saa öelda, et üks või teine asi programmis on vabariigi valitsusele või maavalitsusele kohustuslik. BKA programm annab suunised, kuidas kavandatavat teaduse, kultuuri ja hariduse vahenditega ellu viia,” rääkis Kiiker.
Enam kui kolmetunnisel arutelul rõhutati saarte koostöö vajadust, millele saavad kaasa aidata nii Saaremaa omavalitsuste liit kui ka Saar-te kogu.
Programm peab valmis saama tänavu augustiks. Elanikelt oodatakse ettepanekuid ja soovitusi. Suvekuudel kutsutakse huvilisi veel kolmele arutelule.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 120 korda, sh täna 1)