Millist hekki aeda istutada?

Millist hekki aeda istutada?

KÕRGE HEKK: Kõrge jugapuuhekk Rosemoore Gardenis Inglismaal.

Hoone puhul räägime tubadest ja ruumidest. Ka aed on ruum oma kolme mõõtme – pikkuse, laiuse ja kõrgusega. Kui aiakrunt on suur, soovime ta jagada väiksemateks ruumideks ehk tubadeks. Osa ruume, eriti puhkekoha, tahame varjata võõraste pilkude eest. Mõni aed vajab aga varjamist mitte inimpilgu, vaid hoopis tuule eest. Odavaim viis selliste küsimuste lahendamisel on rajada hekk. Samas peab arvestama, et tulemust ei saa kohe ning hekk nõuab ka rohkem hoolt kui tavaline võrk- või puitpiire.

Külma tuule eest kaitseb kõige paremini igihaljas hekk, meil tavaliselt kuused või elupuud. Kahjuks arvavad maal metskitsed, et elupuud on neile näksimiseks istutatud. Harilikust kadakast hekk on väga ilus, kuid kasvab aeglaselt ega kannata linnasaastet. Jugapuust saab tumerohelise ja hästi pöetava heki, kuid ettevaatust – see taim on väga mürgine. Väga uhke hekk kasvab lehisest – seda päikeselisel ja avatud kohal.
Lehtpuuhekid kasvavad üldiselt kiiremini ja pakuvad ka õieilu. Kiirelt kasvava pöetava heki saab viirpuudest, vabakujulise aga enelatest, sarapuudest, kontpuudest, pajudest, pargiroosidest. Kevadel õitsev hekk pakub hiljem rahuliku rohelise tausta püsililledele.

Kai Ellart
ajakujundaja, haljastaja

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 297 korda, sh täna 1)