Juhtkiri: Tõde ja õigus, igaühel oma

Koguva külas on aastaid külaelu mürgitanud kahe naabri jagelemine. Kummalgi on oma õigus – üks tahab head kohalikku kunsti eksponeerida ja turistidele näidata, teine aga, et tema pere eraeluline pool oleks võõraste silmade eest veidigi kaitstud. Õigus ju mõlemal.

Nii hoiabki rahu kahe naabri vahel vaid kõrge plankaed, mis aga kultuuri- ja muinsuskaitselisse külasse kuidagi ei sobi. Ühel korral on rahu hoidev plankaed juba lammutatud, kuid siis uuesti püsti tõstetud. Kultuuripärandi kaitsmise seisukohalt on õigus ka muinsuskaitsel, kelle esindajad planku traditsioonilisel taluõuel näha ei taha. Õiguse saamiseks on asja tõmmatud vallavalitsus, politsei ja õiguskantslergi.

Selliseid lugusid, kus kahe asjaosalise tõed põrkuvad, on maakonnas küllalt. Kahe naabri huvide konfliktile tulevad juurde veel ehituse-, kultuuripärandi või mõne muu valdkonna kaitsmise nõudmised ja eeskirjad. Aga mis on tähtsam, kas eeskirjade täitmine ja kultuuripärandi säilitamine ehedal kujul või rahulik läbisaamine külaelanike vahel? Kelle tõde on õigem, kui igaühel on oma õigus?

Külarahvas tahab aga, et külas oleks rahu. Olgu õigus siis kellel tahes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)