Teateid tindirindelt: Tere tulemast üheparteisüsteemi

Loomulikult hõõruvad kõik äärmuslikud Keskerakonna vastased käsi kokku, nähes, kuidas vaenlased otsekui maa-jade maailmalõpu kartuses poliitilist suitsiidi korraldavad. Ka ajakirjanikud näivad rahul olevat. Ei ole ka mina kunagi maniakaalse tihasenuumaja ega tema erakonna austaja olnud, kuid ometi ei meeldi mulle tekkinud olukord.

Olukord on pehmelt öeldes masendav, kuna paljudes kohtades opositsioonis oleva jõu lagunemisega kannatab Saaremaal poliitiline mitmekesisus ja rahva valikuvõimalused eesseisvatel volikogu valimistel on väga kesised. Seda mitte ainult erakonna nimede, vaid ka maailmavaadete vahel.
Hetkel Saaremaal võimul olev Reformierakond on haaramas kohalikku poliitilist monopoli, olles ise seejuures piinlikult igav. Ka viimati suurepärase valimistulemuse teinud pisutki karismaatilisem Urve Tiidus on saarelt lahkunud ja tegeleb nüüd riigikogus vaikimisega.
Reformierakonnaga laulatatud IRL on teine suurem jõud, kuid meenutab, eriti Kuressaares, rohkem koolipapade huviringi kui erakonda.
Keskerakonna lagunemisega jäi kolmandast suurest jõust alles vaid pisike, kuid lojaalne Tõnis Kipper ja paar kõhklejat.

Kuressaares on ühe mehega volikogus ka sotsid, kes omavad Jaanis Prii näol küll tublit juhti, kuid ei ole kohalikul tasandil läbimurret siiski veel saavutanud. Ilmselt see päris nii ei jää, kuna punased roosid näivad poliitmullas hästi võrsuvat (Jüri Saar ja Raimu Aardam on juba jaol).
Loomulikult on olemas veel ka rahvaliitlased, kes endale nüüd keerulisema nime võtsid, et pisut intelligentsemad välja näha. Rahvaliitlaseks ei ole keegi end juba aastaid julgenud tunnistada ega tee seda ka uue nime all. Pigem kandideerivad kapirahvaliitlased valimisnimekirjades.

Keda siis valida? Kus on siis poliitiline mitmekesisus, arvamuste paljusus ja valikuvõimalus? Isegi kui ei tahaks Reformierakonda valida, ei jää lihtsalt midagi muud üle. Koolmeistritega saab nagunii oravad püksi, sotside okkad on veel nõrgad ning Rahvaliit ja Keskerakond on end välja suretanud ja muutunud pilanimedeks, mida võiks panna kahe peaga vasikale, mitte vallajuhile või meerile. Loodan, et see olukord muutub ja tekkinud tühimikku kasvab uus tugev jõud. Või on tulevik hoopis valimisliitude päralt?
Pealegi, kallid reformikad, olge siis vähemalt natukenegi huvitavamad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)