Maksumaksjatest tehti maksuvõlgnikud (7)

Paljud inimesed, kes tuludeklaratsiooni täitmisel nõustusid sellega, et neile ette nähtud tagasimakstavast tulumaksust arvataks maha maamaks, pidid aprilli alguses tõdema, et maksuameti veebilehel süüdistatakse neid maksuvõlgnevuses.

“Juba veebruaris täitsin tuludeklaratsiooni,” ütles anonüümsust palunud mees. “Kuna selgus, et tagasi pidin saama umbes 48 eurot, siis nõustusin, et sellest summast arvatakse maha minu maamaks, mille suurus oli umbes 40 eurot.”
Mehe üllatus oli aga suur, kui ta aprilli esimestel päevadel maksu- ja tolliameti veebilehelt avastas, et temast on üleöö riigile ebalojaalne maksuvõlgnik tehtud. Veel enam: e-maksuametist selgus, et võla pealt tiksub ka intress.
“Ehkki kõnealune rahasumma pole suur, on siiski tegemist põhimõttelise küsimusega,” möönis ta.

Maksu- ja tolliametist sai võlgnikuks tembeldatud mees ka kirja, kus tõdeti, et tuludeklaratsiooni täites jättis ta tagastamisele kuuluva tulumaksu tõepoolest maamaksu nõude katteks. Edasi oli kirjas öeldud (sõnastus muutmata): “Selleks aga, et tulumaks kantaks maamaksu nõude katteks, moodustatakse katmise otsus, seetõttu võite täna [kui nn katmise otsust pole veel moodustatud – toim] näha tulemust, nagu oleks maamaksu võlg.”
Maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Anne Osvet ütles selgituseks, et tekkinud probleem peaks lahenema eeloleval esmaspäeval. “Kui teie [toimetuse] poole pöörduvad inimesed ja küsivad, miks neil ei ole tuludeklaratsiooni rahast 2. aprilli seisuga maamaksu nõuet kaetud, siis meie selge vastus on, et raha saavad nad tagasi esmaspäeval,” lausus ta.
“Niikaua kui füüsilise isiku tulu deklareerimise süsteem on veel kontrollis, võib süsteem ka näidata, nagu oleksite võlglane,” jätkas Osvet, lisades nn maksuvõlgnike rahustamiseks: “See intress, mida te e-maksuametis näete, on tegelikult arvestuslik, mitte tõene. Põhiline on, et muretsemiseks pole alust.”

Maksu- ja tolliameti avalike suhete juht kinnitas, et 2013. aastat praegune olukord ei puuduta. See tähendab, et ehkki praegu näitab maksuameti veebileht teid võlglasena, siis tegelikult, kui tagasimakstav tulumaks selle võla katab, teil võlga ei ole. Seega on neil inimestel järgmisel aastal täielik õigus enammakstud tulumaksu kiirele tagastamisele.
Küsimusele, kas maksu- ja tolliametil on kavas oma “süsteemides” muudatusi teha, et kuulekatest maksumaksjatest tulevikus enam maksuvõlgnikke ei tehtaks, Saarte Hääl ameti avalike suhete osakonnast vastust paraku ei saanud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 91 korda, sh täna 1)