Metsatöötlejad lubavad edaspidi metsateid säästa (5)

Eile leppisid Saare maakonna metsamajandajad ja kohalikud omavalitsused kokku põhimõtted, kuidas edaspidi omavahelist koostööd korraldada.

Metsa majandamise praeguse olukorraga pole rahul keegi – lõhutud metsavaheteed, korrastamata langid, kinniaetud ja üleujutusi tekitavad kuivenduskraavid on vaid osa nii intensiivse metsatöötlemise halvemast poolest.
Lepiti kokku, et enne metsalangetustööde alustamist edastavad metsade majandajad kohalikule omavalitsusele vormikohase tööde alustamise teate. Omavalitsus kogub kokku kõigi valla territooriumil tehtavate metsatöötlemise tööde andmed: kes teeb, millal, milliseid töid, millal ja milliseid teid kasutades puit metsast välja veetakse jne.

Osalejad leppisid kokku, et metsamajanduslikke töid tehakse, lähtudes metsanduse headest tavadest. Nii tahavad kõik kokkuleppega ühinejad lähtuda metsade majandamisel ikkagi tervest talupojamõistusest – on talvised langid ja suvised langid, töid planeeritakse võimalusel aasta peale ette ja kõik asjaosalised tegutsevad, arvestades seda, et mets taastuks mõistlikul moel ja teed oleksid kasutuskõlblikud ka järgmistel aastatel. Üle kuivenduskraavide sõitmiseks tehtud ülesõidukohad tehakse pärast väljaveo lõpetamist uuesti lahti, sest tegelikult ei taha ju keegi naabri metsa, heinamaad või koduõuegi kevadise üleujutuse alla jätta.
Osapooled leppisid ka kokku, et neile jääb õigus kontrollida üksteise tegevust metsa väljaveol ja rikkujate andmed avalikustada. Nn naabrivalve põhimõte on kokkuleppes ka seepärast, et ühine tahe kellelgi meelest ei läheks.

Ümarlaual osalenud keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman ütles, et eile sõlmitud kokkuleppega näitasid saarlased, et neil on kogukond ja nad hoolivad oma loodusest ja tahavad, et metsateed oleksid korras.
Ühiskokkuleppele kirjutasid alla Saaremaa omavalitsuste liit, Saaremaa Metsaühing MTÜ, Saarte jahimeeste selts, Saarte Metsamajanduse OÜ, Metskond OÜ, Meite Saar OÜ, Senerac OÜ ja Preste Grupp OÜ.

Kaie Saar, Ain Lember

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)