Kunst kuulub Pihtla rahvale (1)

Kunst kuulub Pihtla rahvale

JOONISTASID LEMMIKUID: William Vallaste, Stella Stepanovi, Toya-Karliin Taela ja Hans Heiki Metsamaa piltidelt vaatavad vastu armastatud raamatutegelased. Foto: Tõnu Veldre

Just sellist pealkirja kandis eile hommikul Pihtla raamatukogus avatud väljapanek lastejoonistustest, mille autoreiks kohalikud algkoolijütsid.

Kui Saarte Hääl veidi enne kella kümmet hommikul näitusepaika jõuab, pole raamatukogus veel märkigi näitusest ega noortest kunstnikest. “Lapsed alles jalutavad koolimajast siiapoole,” teatab raamatukogu juhataja Janne Sepp.
Varsti oodatud saabuvadki, põsed enam kui kilomeetrisest matkast õhetamas.
Iga laps võtab oma töö ja noored kunstnikud – kes sedapuhku kehastuvad pilte hoidvateks skulptuurideks – sätitakse raamatukogu teisele korrusele viivale trepile ritta. Trepi ette seotakse aga tumeroosa atlasspael, mille läbilõikamise au kuulub õpetaja Tiia Rihvkile ja abivallavanem Tiit Rettaule.
Näituse pealkirja põhjendab Tiia Rihvk, üks ettevõtmise korraldajaist nii: “Kunst kuulub rahvale ja kuna kunstnikud on Pihtla kooli lapsed, kuulub nende kunst Pihtla rahvale.”
Pipi, Lotte, Limpa, Krõll, Kunksmoor, Gena ja Potsataja, “Videviku saaga” tegelased, elevant Londiste, Karlsson Katuselt – iga laps joonistas pildile oma lemmikraamatu tegelased.

Joonistusega on näitusel esindatud kõik kooli 14 poissi-tüdrukut.
“Mina sellega küll ei ole nõus, et väike maakool, kus on vähe lapsi, oleks suurematest koolidest viletsam,” ütleb Piht-la lasteaed-algkooli direktor Elna Õunpuu. Tema hinnangul on maakooli lapsel suures linnakoolis õppijaga võrreldes palju rohkem võimalusi eneseväljenduseks ja enda näitamiseks. “Meie peame tähtsaks, et ennast ja oma oskusi saaksid näidata kõik, mitte vaid vähesed väljavalitud,” räägib Õunpuu.
3. klassis käiva Kirke Ly Hell Loometi pildilt leiab krokodill Gena ja Potsataja. “See on mu lemmikraamat,” kinnitab tüdruk.
4. klassi tüdruku Stella Stepanovi pildilt vaatab vastu Stephenie Meyeri vampiiridest pajatava “Videviku saaga” kangelanna Alice Cullen.
“Kõigepealt nägin filmi ja siis hakkasin raamatuid lugema,” räägib Stella, keda köidab vampiiriraamatute põnevus.
Tüdruk, kellel kodus küll arvutit pole, leiab, et lugemine on arvuti ees istumisest palju parem ajaviide.
3. klassi õpilane Mariliis Albert on vesivärvidega maalitud taustale kriitidega joonistanud kohevajuukselise Kunks-moori. “Kunksmoor on vahva – teeb igasugu lahedaid asju ja tal on nõiavõimed,” põhjendab tüdruk oma valikut.
Mariliis kinnitab, et tavalisest teistmoodi tunnid – selle näituse avamine näiteks – talle meeldivad.

Raamatukogu juhataja Janne Sepp tõdeb, et nii palju lapsi – kogu kool korraga – juhtub raamatukokku üsna harva, ehk paar korda aastas. “Varem käisid lapsed meil liinibussi oodates aega parajaks tegemas, aga nüüd sõidutab koolibuss neid kodu ja kooli vahet,” tähendab ta.
Seepärast hakkab raamatukogu – õigemini selle juhataja koos väljavalitud raamatutega – ise kooli külastama. Esimest korda juba tuleval nädalal.
Pihtla rahvale kuuluvat kunsti saab raamatukogu teisel korrusel aga uudistamas käia vähemalt kuu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 127 korda, sh täna 1)