Maksuamet kontrollis palgamaksmist SÜG-i juurdeehitustöödel (3)

Läinud kolmapäeval võis Saaremaa ühisgümnaasiumi (SÜG) juurdeehitustöödel näha maksuametnikke, kes ehitajatega vestlesid, märkmeid tegid ja ringi uudistasid.

Maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Anne Osvet tunnistas Saarte Häälele, et maksuametnikud korraldasid läinud nädalal tõepoolest kontrollretki üle Eesti. Nimelt kontrollis 130 ametnikku läinud teisipäeval ja kolmapäeval kokku 66 ehitusplatsi, et avastada ümbrikupalga maksmise juhte.
“See, mida seal (SÜG-i juurest) või mõnel teisel ehitusplatsil täpselt avastati, ei ole esialgu veel avalikkusele jagamiseks, aga anname kindlasti teada, kui kokkuvõtteist midagi selgub,” sõnas Osvet.
SÜG-i juurdeehitist ehk teisisõnu Saaremaa teadus- ja huvikooli keskkonnahariduskeskust ehitab Primus PR OÜ.
Kontrollkäigud üle Eesti andsid aga aimu selle kohta, et ligi veerand töötajatest saab ümbrikupalka. Kontrollimistel juhtub maksu- ja tolliameti andmeil sageli, et ehitusplatsil töötavad inimesed püüavad ametnike eest minema joosta või kõikvõimalikul muul moel selgituste andmisest kõrvale hoida. Nii põgenes viimaste kontrollide käigus maksuhalduri eest 14 objektil ligi 40 inimest.

Ehitusvaldkonnas kontrolle juhtiva Rauno Ellermaa sõnul näitab põgenemine selgelt, et nende inimeste tööandjad on oma äritegevuse üles ehitanud maksupettusele. Niisuguseid ettevõtteid kontrollib ja karistab maksuhaldur seni, kuni neil on maksudega kõik korras.
Kurioosse juhtumina võib näiteks tuua ehitaja, kes põgenes ametnike eest katusele, või siis teise, kes peitis end keldrisse ja väitis, et tuli just äsja platsile tööd otsima. Ei puudunud ka tavapärased seletused, et ehitusplatsil ollakse juhuslikult kellelgi külas, alles esimest päeva tööl või et töötamise aluseks on suuline leping. Inimesed on seletustes otsesõnu öelnud, et nad on mustalt tööl just tööandja surve tõttu ja nõustusid ümbrikupalgaga raske majandusliku olukorra tõttu.
Muuhulgas tuvastati objektidel üle Eesti ka tööjõudu Bulgaariast, Ukrainast ja Lätist ning esmase info põhjal avastati mitmeid rikkumisi. Maksu- ja tolliameti andmeil jäi mullu riigil ehitusvaldkonnas saamata vähemalt 40 miljonit eurot.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)