Sõmera hooldekodu saab igati nõuetele vastavaks (8)

Sõmera hooldekodu saab igati nõuetele vastavaks

PEA KÕIK SAAB UUEKS: Karl Männi ja Helle Kahmi sõnul läheb uuenduskuur lahti tuleval esmaspäeval. Taamal olev hoone on üks neist, mis üles vuntsitakse. Foto: Tõnu Veldre

Tuleval nädalal algav põhjalik uuenduskuur muudab Sõmera kodu asukate eluruumid soojapidavaiks, energiasäästlikeks ning ilusaiks.

Korda tehakse seitse kliendimaja ja päevakeskus. Üks maja on mõned aastad tagasi korrastatud ning kaks jääb projektist välja. Neid kahte ootab hiljem ees lammutamine.
AS-i Hoolekandeteenused kinnisvarajuht Karl Mänd ütles, et korraga on käsil koguni kaks projekti. Üks neist Riigi Kinnisvara AS-i CO2 kvoodirahadega seotud energiasäästuprojekt ja teine Hoolekandeteenuste enda oma, mille raames renoveeritakse kliendimajade sisemus. Neist esimese puhul on eesmärk vähendada energiatarbimist. Sõmera kodus peaks energia kokkuhoid pärast ehitustööde lõppemist olema vähemalt 20 protsenti, mis on arvestatav tulemus. Saastekvoodi raha eest soojustatakse fassaadid, vahetatakse aknad, välisuksed, katused, paigaldatakse korralik ventilatsioon ja rekonstrueeritakse küttesüsteem.

Hoolekandeteenuste oma projekti raames tehakse aga hoonete sanitaarremont ja osaline rekonstrueerimine. Selle käigus lõhutakse nii mõnigi vahesein ja ehitatakse mõni uus.
“Nii saavad meie kliendid inimväärsed tingimused, mis muuhulgas on vastavuses kehtestatud nõuetega,” kinnitas Mänd.
Seda, et vaheseinte ümberpaigutamisega klientide arvu suurendamiseks ruumi juurde tekiks, kinnisvarajuhi sõnul ei juhtu. “Seis on selline, et Sõmera kodu on tegelikult ülerahvastatud, siin on umbes 40 klienti rohkem,” põhjendas Mänd, miks rahvast juurde võtta tegelikult ei saa. Muudatuste tulemusel saab aga klientide arvu siiski tingimustega vastavusse viia.
Nimelt asutakse Sõmera kodus lähiaastatel klientide arvu vähendama. “Et ta ei oleks nii metsikult suur, nagu linn oma 380 kliendiga,” tähendas Karl Mänd. Seda aga ei tehta tema sõnul nii, et kedagi lihtsalt minema saadetaks.

Umbes kolmandik Sõmera kliente lahkub saarelt järgemööda pärast seda, kui Hoolekandeteenused on valmis saanud omavahenditest rajatavad kodud nt Pärnus, Maardus ja Kosel. Nende rajamisega ei ole aga veel alustatud. “Sõmeral ei ole ainult Saaremaa inimesed, siin on inimesi üle Eesti ja kahtlemata tahavad nende sugulased, et nad oleksid neile lähemal,” selgitas Sõmera kodu juht Helle Kahm.
Karl Männi sõnul püütaksegi kliendid rohkem hajutada üle Eesti selle järgi, kus nende lähedased elavad. Sõmerale jääb 2016. aastaks 249 klienti. Seda ohtu, et Sõmera kodu ühel päeval suletakse, Männi kinnitusel pole.
Ümberehituste käigus tehakse igasse kliendimajja ka avar elutuba, kus elanikud saavad koos aega veeta, juurde tulevad kööginurgad. Lisaks ehitatakse igasse majja abiruumid, kus kliendid saavad ise oma pesu pesta. Tehakse ka korralikud duširuumid, tualetid. Keegi ehituse ajaks Sõmeralt mujale ümber asuma ei pea, elanikud kolitakse ajutiselt ümber kohapeal ühest majast teise. Raha kulub selle kõige ellu viimiseks päris palju. Ainuüksi CO2 raha on Sõmera kodule eraldatud pisut rohkem kui 2,4 miljonit eurot. Hoolekandeteenused investeerib Sõmeral remonti umbes 320 000 eurot. Tööd peavad olema tehtud veel enne 2012. aasta lõppu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 564 korda, sh täna 1)