Abilinnapea kaardistas seadusevastased kõnniteed (kaart) (22)

Abilinnapea kaardistas seadusevastased kõnniteed (kaart)

 

Iga Kuressaares ratastooliga liikuv inimene või ka noor lapsevankriga jalutav ema teab, et Kuressaare linnas, nagu ka igal pool mujal Eestis, on kõnniteede servad kohati liiga kõrged.

Kuressaare sotsiaalala abilinnapea Argo Kirss võib tuua näiteid, kuidas Ida-Niidu lasteaeda pääsemiseks peab paratamatult ületama 18 cm kõrguse kõnniteeserva. Seaduses on lubatud 2,5–4 cm. Rääkimata mõnest kohast, kus servad on veelgi kõrgemad või kõnnitee kaldosad üleüldse puuduvad. Olukorrast ülevaate saamiseks võttis Kirss kätte ja kaardistas Kuressaare ära. “Sõitsin autoga ringi, kus nägin, seal hüppasin välja, mõõtsin ära, kirjutasin kõrgusesildi juurde ja tegin pilti,” räägib ta.
Kõik andmed kandis ta kaardile, seal on nüüdseks koos “fotosüüdistusega” peal üle 60 punkti linnas, kus kõnniteeserv on liiga kõrge. Kirsi sõnul pole ta veel jõudnud üle vaadata kogu linna, seega on taolisi kohti rohkemgi.
“Ratastooli jaoks on üks selline koht ka palju,” nentis Kirss ja lisas, et kindlasti pole tegemist mingi pseudoprobleemiga, vaid tõsise murega. Just puudega inimeste jaoks. “Tervel ja noorel inimesel jäävad paljud kohad, mis ratastooliga, käimisraamiga, aga ka lapsevankriga või lihtsalt liikumisraskusega inimesele tõsiseid probleeme tekitavad, märkamatuks,” lausus ta.

Abilinnapea sõnul on liiga kõrged kõnniteeservad või olematud tänavaületuskohad enamasti jäänukid ajast, kui seaduses selliseid nõudeid ei olnud. Siiski märkis ta, et probleeme on paraku ka sellistes kohtades, mis on ehitatud juba nõude kehtimise ajal.
Kirss on nende kohtade likvideerimise oma südameasjaks võtnud, kuigi see abilinnapea töökohustuste hulka otseselt ei kuulu. Aastatel 2003–2005 likvideeriti Kuressaares 100 taolist kohta ja ka siis oli asja algataja Argo Kirss. Nüüd on tema sõnul linnavalitsuses asja arutatud ja kokku lepitud, et sel suvel saab likvideeritud 30 probleemsemat kohta.
“Konkreetsete kohtade väljavalimisel lähtume kahest põhimõttest: koht on võrreldes teiste kohtadega tihedama liiklusega ning liiklemist takistav kõnniteeäär on võrreldes teiste kohtadega kõrgem,” lisas ta.

Vaata kaarti aadressilt http://www.oesel.ee/kaardistamine/

 


 

Üleskutse

Argo Kirss palub inimestel teada anda ristmike ja ülekäiguradade kõnniteeservadest, mis ei mahu vahemikku 2,5–4 cm. Oleks hea, kui sellest kohast saadetaks ka pilt meiliaadressil argo.kirss@kuressaare.ee. Kui pildi saatmise võimalust ei ole, piisab ka täpse koha teatamisest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 104 korda, sh täna 1)