Teateid tindirindelt: Loll tormab (3)

Vanarahva tarkus kõlab küll, et “tark ei torma”, kuid tindirindel näivad asjad teistpidi olevat. Prioriteet on just tormamisel ja tarkust ei maksa ka liigselt taga nõuda.

Olen ise varem kirjutanud sellest, et lugeja seisukohalt vaadates on kahe ajalehe olemasolu Saaremaale ainult kasulik. Teoreetiliselt peaks konkurents tekstide taset tõstma, turusituatsioon hoiab hinnad mõistlikul tasemel, oma lemmiku leiavad nii värvipimedad kui ka kujunduskunsti armastajad, ja pealegi annab kaks ajalehte ahjus rohkem sooja kui üks.
Siiski on ka tagasilööke, mille põhjuseks võiks tuua kohati skisofreenilise hirmu konkurendi tegevuse ees. Minu kogemus näitab, et üks hullemaid asju, mis võib ajalehega juhtuda, on see, kui lugu jõuab konkureerivasse väljaandesse varem. Lahti läheb täielik põrgu: lendavad lauad, pead, toimetajad ja peatoimetajad. Märksa väiksem kära näib aga kerkivat sellest, kui kiiruga valmis vorbitud loos mõni viga peaks olema. Pole hullu, alati saab ju homme paranduse teha.

Kaks nädalat tagasi kolistasid mõlemad lehed mõnuga ämbrit. Meie Maa näppas osava liigutusega praeguselt Kuressaare linnapealt Mati Mäetalult järgmistel valimistel paarkümmend häält, kirjutades, kuidas linnapea hakkab oma palka ligi 100 euro võrra tõstma. Loomulikult selgus järgmine päev, et palgatõus puudutab kõiki linnavalitsuse ja selle allasutuste töötajaid.
Arvan, et valeinfo andmine mõjub ajalehe mainele hullemini kui uudise väike hilinemine. Pealegi sai ka linnavalitsuse maine (seekord tõesti asjatult) “tänu” ajakirjanikule korraliku hoobi.

Ega Saarte Hääl naabritele ka alla jäänud, kui trükkis ühe Rootsi turisti arvamuse uudisena ära ja tekitas pahandust spaahotellides ja nende klientide seas. Küsimusi tekitab ka näiteks Maasi nälgivate hobuste teema. Teemasse süvenemiseks jääb lihtsalt aega väheks ja õhtul kukub tähtaeg.
Kindlasti saaks vigu vältida mõne lisatud telefonikõne, töötunni või -päevaga. Olukorras, kus kiirus on tõusmas tähtsaimaks uudisväärtuseks, on seda ilmselt palju oodata. Näib, et kohalikud lehed on trükiajakirjandusse üle võtmas online-ajakirjanduse ideed pidevalt uuendatavatest ja parandatavatest uudistest. Täna esialgne oletus ja homme see, mis tegelikult toimub. Nagu ilmaennustus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)