Kevadine jää – ettearvamatu ja muutlik

Kevadine jää – ettearvamatu ja muutlik

OLE ETTEVAATLIK: Jää paksus ja struktuur võivad olla väga erinevad ka ühe veekogu ulatuses. Eriti ettearvamatud on voolava veega veekogude kõikvõimalikud käänukohad, kõrkjatega kaetud kaldad, ojakeste sissevoolud, kohad sillapostide juures. Foto: internet

Kuigi kevade saabudes tundub, et talvel külmaga karastunud jää peab veel kaua vastu, pole mõtet jääle jalutama minna, sest pealtnäha tugev jääpind võib olla ülimalt petlik.

Jää paksus ja struktuur võivad olla väga erinevad ka ühe veekogu ulatuses. Eriti ettearvamatud on voolava veega veekogude kõikvõimalikud käänukohad, kõrkjatega kaetud kaldad, ojakeste sissevoolud, kohad sillapostide juures, lahvandused. Need on kohad, kus kevadine jää ei pruugi enam inimest kanda. Lisaks peab arvestama, et kui jääs on jääkihte läbivad pikipraod, on jää kandevõimest alles 40%, kui aga ristipraod, on jää kandevõimest alles ainult 15–20%.

Valmista end ette

Kel kevadel vaja jääle minna, sel peaks kaasas olema nuga või jäänaasklid, mida jäässe lüüa, et end kiiremini ja mugavamalt jääle vinnata. Samuti on soovitatav mitmekordsesse kilekotti kaasa pakkida kuivad sokid, püksid ja fliis, neist esemetest piisab, et pärast jäist suplust alajahtumist (hüpotermiat) vältida, samuti püsib selline veekindel pakike hästi vee peal. Mida paksem jää, seda kõrgemal see veepinnast ujub, seega on jääle pääsemiseks vaja kiirust, osavust ja tehnikat, samuti ka lisajõudu.

Uppujal on looma jõud

Kui õnnetus on siiski juhtunud ja inimene tajub, et jää teda enam ei kanna, tuleb vältida hooga läbi jää sügavamale vajumist ning õlgade ja pea märjaks saamist. Selleks tuleb läbi jää vajudes käed külgedele laiali sirutada ja keha ette- või tahapoole kallutada ning pidurdada kehaga sügavale vette vajumist.
Kui jääauku on vajunud sõber, tuleb talle ohutust kohast või kaugusest ulatada või heita puuroigas, nöör, sall või muu ese, millest ta saab kinni haarata, ja esimesel võimalusel kutsuda appi päästjad ja kiirabi. Veest ja jäält päästmise kõige olulisem reegel on, et teie ja kannatanu vahele peab alati jääma mingi ese, millest päästetav saab kinni haarata ja päästja vajadusel lahti lasta.

Õnnetus hüüab tulles

Jää puhul kehtib üldiselt põhimõte, et õnnetus ikkagi hüüab tulles. Oluline on jääl liikumise kiirus: kui liigutakse liiga kiiresti ega kontrollita vahepeal jääd, siis avastatakse liiga hilja, et jää enam ei kanna, ja tagasi tugevale jääle saamine võib osutuda võimatuks.
Kõige targem on muidugi kevadel jääst eemale hoida. Kui kuidagi ei ole võimalik jääd vältida, siis esimese asjana tuleb meeles pidada, et seltskond on üle kõige. Seega võtke sõbrad kaasa ja valmistage ennast ette. Teiseks andke kodustele täpselt teada, kuhu lähete ja millal tulete ning kellega olete. Kolmandaks on targem minna kohtadesse, kus liigub ka teisi inimesi.

Ja neljandaks pidage meeles, et lapsed ei vastuta kunagi oma elu ja tervise eest, neil puuduvad selleks teadmised ja kogemused. Laste eest vastutavad lapsevanemad. Emade-isade kohustus on lastele rääkida, miks ei või minna kevadisele jääle mängima, mis võib nendega juhtuda. Ärge unustage ka seda, lastel on kombeks järgida mitte vanemate sõnu, vaid tegusid, seega anname me lastele eeskuju ikkagi oma käitumisega.

Evelin Trink
päästeameti Lääne päästekeskuse pressiesindaja

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)