Poliitikud: Laanet on käitunud õigesti (1)

Täna astub Keskerakonna aukohtu ette partei saarlasest liige Kalle Laanet, kes on avalikult arvustanud Edgar Savisaare juhtimisstiili ja erakonnale valimisteks Venemaalt raha küsimist.

Mida arvavad Laaneti persona non grata rolli sattumisest parteikaaslased ja teistesse erakondadesse kuuluvad riigikogu liikmed?

Aivar Aru
Keskerakonna Saaremaa piirkonna juhatuse liige, Kuressaare linnavolikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees:
Ma ei näe Laaneti käitumises midagi taunimisväärset. Elame demokraatlikus riigis ja meil on sõnavabadus – kellelgi pole keelatud midagi öelda. Leian, et kedagi pole isiklikult laimatud ega solvatud. On öeldud välja oma seisukohad. Need on sageli olnud Saaremaa piirkonna juhatuse seisukohad, mis Laanet on välja öelnud. Kriitika ja ka enesekriitika on edasiviiv jõud. Demokraatlikus ühiskonnas on alati parem kibe tõde kui magus vale. Iseennast petta pole ju mõtet.
Kalle Laanet on saarlaste esindajana riigikogus teinud ära märkimisväärse töö ja teeb seda kindlasti edaspidigi, isegi kui ta erakonnast välja heidetakse.
Igal juhul on Kalle Laanetil olemas erakonna Saaremaa piirkonna täielik toetus, oli eile, on täna, homme ja ka aastate pärast.

Ain Seppik
Keskerakonna juhatuse liige:
Antud juhul ei ole aukohtus midagi arutada, kuna Laanet kasutas Keskerakonna põhikirjas ette nähtud õigust avaldada arvamust Keskerakonna kõigi asjade suhtes. Kalle Laanet ei ole arvamust avaldades läinud isiklikuks. Ta on küll kritiseerinud esimehe juhtimisstiili ja demokraatia toimimist erakonnas, kuid see on erakonna normaalseks toimimiseks vajalik.
Kui väidetakse, et Kalle Laanet on Keskerakonna mainet oluliselt kahjustanud, siis mina pean ütlema, et pärast Laaneti väljaütlemisi ka Eesti Televisiooni saates “Kahekõne” on Keskerakonna reiting pidevalt tõusnud. Mainet ei ole kahjustatud, vastupidi, maine on tõusnud.
Kui aukohtust tuleb ettepanek Laanet parteist välja arvata, eks siis juhatus hakka arutama ka esimehe rahaküsimisi Moskvast, finantsdistsipliini rikkumisi Toobali puhul jne. Eks siis arutame kõike juhatuses täie rauaga, kui seda tahetakse. Aga ma ei tea, kas see Keskerakonna tervisele tingimata hea on.

Laaneti väljaarvamine parteist tooks kaasa erakonna olulise nõrgenemise. Ega erakonda kuulumine ole siis inimese kohustus. Kõik on sinna astunud vabatahtlikult ja kui ühel hetkel tuntakse, et erakonnas ei toimi sisemine demokraatia, sõnavabadus, need põhiväärtused, mis eriti parlamendierakonnas peaksid toimima, siis on tõepoolest igal inimesel võimalik välja astuda. Kui Kalle Laanet ja Rainer Vakra aukohtu otsusega erakonnast välja arvatakse, kaalun ka ise lahkumist.
Mina arvan, et kogu selle asja taga on Edgar Savisaar oma meeletu võimuiha ja ambitsioonidega, sest kaebuse struktuur ja faktoloogia kattuvad vähemalt 90 protsendi ulatuses Savisaare kõnega 3. märtsil Keskerakonna volikogul Haapsalus. Arvan, et siin peab erakonna esimees peeglisse vaatama – sellised meetodid ei ole sobilikud täielises ja demokraatlikus Eesti vabariigis ja selle parlamendi parteis.
Kui Savisaar tahab lahti saada erakonna järjekordsest tegijate seltskonnast – see on vist juba neljas kord –, eks ta siis seda ka saab. Ainult eks kell tiksub ka tema jaoks.

Asta Leppik
Keskerakonna Saaremaa seenioride kogu esimees:
Oleme oma seenioride koguga šokis, et Keskerakonnas niimoodi üldse toimida saab ja taunime Savisaare soovi Laanet parteist välja heita. Avaldame oma seenioride koguga Kalle Laanetile toetust, kuna oleme tema väljaütlemiste ja seisukohtadega päri.
Kas see, kui kriitikat teha ei tohi, on demokraatlikule riigile kohane? See ei ole ju lahendus, et viskame kriitika tegija välja ja siis on rahu majas.
2004. aastal läksid meie erakonnast ära [Sven] Mikser, [Peeter] Kreitzberg, [Liina] Tõnisson… Kas Keskerakond sellest midagi võitis? Ainult kaotas. Nüüd on Keskerakond isolatsioonis, aga Eesti riik pole Tallinn, kus Keskerakond saab üksi valitseda. Võimule saada on võimalik ainult teiste erakondadega koostööd tehes. Kui Savisaare soov Laanet ja Vakra parteist välja heita täide läheb, on seda koostööd aga veelgi raskem saavutada.
Mõnigi meie klubist on öelnud, et kui Laanet parteist välja visatakse, astuvad ka nemad välja. Esialgu pole me siiski püssi põõsasse visanud.

Tõnis Palts
riigikogu liige, IRL:
Tegemist on erakonna siseasjaga, aga loodan, et poliitilise kultuuri tervendamiseks kulub erakonnasisene diskussioon ära. Kui [Laanetit ja Vakrat] välja ei visata, näitab see, et poliitiline kultuur on pigem terve. Aukohtusse võib ju igaühte kaevata, aga see ei tähenda, et välja visatakse. Loodame, et diskussioon Keskerakonnas jätkub.
Ka IRL-is on igasugu diskussioonid olnud ja jätkuvad ka tulevikus. Ma ei teeks sellest tragöödiat. Mina pean diskussiooni erakonnas pigem tugevuseks kui nõrkuseks. Eks see näita selle erakonna palet või taset.
Ehk ongi hea, kui Keskerakond näitab oma tõelist palet – siis me teame, kes on kes, ja siis need üle 30 protsendi, kes on Tallinnas valijad, saavad ehk natuke targemaks.

Jaanus Tamkivi
riigikogu liige, Reformierakond:
Olles Keskerakonna juhtimisstiili, sisedemokraatiat ja siseelu kõrvalt näinud, võis arvata, et varem või hiljem selline asi juhtub. Et neid, kes hakkasid vabalt rääkima, hakatakse karistama.
Minu meelest on Kalle Laanet rääkinud väga õiget juttu ja ajab väga õiget asja. Olen seda ka talle endale ütelnud. Vastuolu hakkas ju pihta ikka sellest Vene raha skandaalist. Kuskil jookseb piir, millest üle ei astuta, Keskerakonna juhid on sellest aga üle läinud. Kui Keskerakond tahab edasi kesta, ei tohi selliseid asju enam juhtuda.
Kui Laanet peaks Keskerakonnast välja visatama, siis võib erakonnas tulla tõsine pudenemine ja ebastabiilsus ka riigikogu tasandil.
Kui Keskerakond oma praeguse juhtimisstiiliga jätkab, läheb ta oma lõpu poole ning see asi ei saa hästi lõppeda.
Reformierakonnas saavad inimesed erakonna sees vabalt rääkida, omavahel suheldakse. Kui midagi on valesti läinud, öeldakse see otse välja ka erakonna juhatuses ning üritatakse asja parandada. Reformierakonnas erinevalt teistest suuri siseopositsioone ja erinevaid leere seni tekkinud ei ole. Kui oleks seeme, küll siis tekiks ka – jõuga selliseid asju tagasi ei hoia.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 23 korda, sh täna 1)