Ametiühingud: seekord me elu Saaremaal veel seisma ei pane (18)

Ametiühingud: seekord me elu Saaremaal veel seisma ei pane

STREIK: Homme Saaremaa kultuuritöötajate ametiliidu usaldusisiku Liilia Virvese käes olevat raamatut laenutada ei saa, sest maakonna keskraamatukogu töötajad korraldavad tööseisaku, toetamaks õpetajate nõudmisi. Foto: Tõnu Veldre

Kui mandril on sel nädalal õpetajate toetuseks kavas korraldada suuremad toetusstreigid, siis Saare maakonnas on olukord mõnevõrra vaiksem ja tagasihoidlikum.

Eesti ametiühingute keskliidu (EAKL) esindaja Saare maakonnas Piret Räim ütles, et alanud nädalal tegutsevad aktiivsemalt mandri töötajad. “Igatahes meie siin Saaremaal elu veel seisma ei pane,” kinnitas ta.
Täna kell 12 on kavandatud tunniajaline toetusstreik Kuressaares bussifirma GoBus territooriumil. Piret Räime sõnul reisijatele see tööseisak probleeme ei tekita. “Ükski bussiliin seepärast teenindamata ei jää, sest töötajad ei streigi oma tööandja vastu,” selgitas ta. “See on toetusstreik õpetajatele ja protest valitsuse poliitika vastu.”

Transpordi ametiühingu pressiteatest võib täpsustuseks lugeda, et bussijuhid protestivad valitsuse kava vastu muuta kollektiivlepingu seadust ja anda tööandjatele õigus kollektiivleping ühepoolselt lõpetada. See seab aga tõsisesse ohtu töötajate palgad, puhkused ja teised hüvitised.
Homme, 7. märtsil on toetusstreigiks suletud ka Saare maakonna keskraamatukogu. Saaremaa kultuuritöötajate ametiliidu usaldusisik Liilia Virves ütles, et homme päev läbi raamatuid ei laenutata ning laenutatud raamatuid ei saa ka tagastada. Samuti ei tööta lugemissaal.
“Jah, homme ei ole raamatukokku mõtet tulla,” ütles Virves. “Täna (eile – toim) pärastlõunal toimub meil koosolek ja siis otsustame, mida me streigipäeval teeme – kas oleme kogu päeva kodus või oleme teatud aja oma töökohal. Raamatuid laenutada ja neid tagastada pole 7. märtsil aga võimalik.”

Maapiirkondade raamatukogud 7. märtsil töötavad, kuid nende töötajad toetavad maakonna keskraamatukogu omade nõudmisi.
Liilia Virves lisas, et nende tööseisaku eesmärk on õpetajate palganõudmiste toetamine. “Peale selle soovime üldsust teavitada, et ka meie ei ole praeguse olukorraga rahul,” selgitas ta. “Kultuuriminister Rein Lang ütles mõni aeg tagasi, et 700 eurot on ühe raamatukoguhoidja jaoks väga häbiväärne palk. Aga meie näiteks oleksime väga õnnelikud, kui me 700 eurot brutopalgana kätte saaksime.”
Liilia Virvese sõnul on Saare maakonna keskraamatukogu kõrgharidusega töötaja keskmine brutopalk praegu veidi üle 500 euro.
EAKL-i Saaremaa esindaja Piret Räim ütles, et 7. märtsil kavatseb ta kokku kutsuda töötajate usaldusisikute koosoleku, et arutada toetusmiitingu või piketi korraldamist Kuressaares maavalitsuse hoone ees.

“Olen sel teemal juba arvamusi küsinud, aga kui täna (eile – toim) hommikul oma e-posti vaatasin, tuli tõdeda, et väga aktiivset vastukaja pole see mõte veel leidnud,” tõdes Räim. “Eks pärast kolmapäevast koosolekut selgu, kas meil õnnestub nädala teisel poolel midagi ette võtta. Kui aga osavõtjaid vähe on, siis pole piketeerimisel mõtet.”
Samas nentis Räim, et põhjust oma jõud kokku võtta on saarlastel küllaga. “Kui 2008. aastal meil palkasid alandati, siis kohe 18 protsendi võrra ning eelkõige said kannatada kulutuuri- ja haridustöötajad,” märkis ta. “Minu teada olime Eestis ainuke maakond, kus palkasid nii suures ulatuses kärbiti. Nüüd on küll palkade viieprotsendiline taastamine kavandatud, kuid seda on ikkagi vähe.”

7. märtsil toimub ühepäevane toetusstreik ka Kuressaare muusikakoolis, selles osaleb 22 õpetajat.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 91 korda, sh täna 1)