Orissaare vallale teeb muret varisemisohtlik elumaja (26)

Orissaare vallale teeb muret varisemisohtlik elumaja

KEERULINE ELADA: Erna Salm, kellel pole võimalik kuhugi mujale elama minna, ütles, et keeruline on selles Sadama tänava majas (väikesel fotol) elada tõesti. Kui vald pakuks asenduspinda, siis oleks ta kindlasti nõus ära kolima, kuna iga talvega läheb see asi viletsamaks. Fotod: Ivika Laanet

Orissaares on taas päevakorda tõusnud Sadama tänavas asuva, juba aastakümneid sisuliselt elamiskõlbmatu elumaja edasine saatus.

Orissaare alevikus Sadama tänav 4 asuval vallale kuuluval kahekordsel eluhoonel, kus alaliselt elab kolm inimest, jookseb katus läbi, välisvoodrit pole ollagi ning palgid on mädanenud.
81-aastane vanamemm Erna Salm, kes maja esimesel korrusel üle 20 aasta elanud, ütles, et oi-oi, hirmus on see maja. “Peaks kedagi siia appi tulema. Tuulega kõik raksub ja koliseb, katus on pealt katki, ja vald pidi appi tulema, aga pole siiamaani. Vald oleks nagu surnd,” ohkas memm.
Erna Salm viibutas vallale etteheitvalt näppu, et keegi võiks ikkagi tulla ja korra vaadata, et kuidas te siin elate ja on teil talvel külm ka. Praegugi on Ernal veel tekid ja vanad mantlid soojapidamiseks ukse ees, talvehommikutel oli vanamemmel köögis vaid neli kraadi sooja. “See ju ainult suvila, aga varsti kukub suvilana ka kaela,” tähendas ta.

Memm arvab, et kuna maja kuulub vallale, siis peaks omanik selle vähemalt väljastpoolt korda tegema. “Ei taha ju seest ka midagi teha, sest ta pole ju meie oma. Kui ta väljast nii vilets on, tullakse lükatakse ümber ja mis ma oma raha siis siia sisse panen,” rääkis Erna, kelle sõnul on maja nurgad kõik lagunenud. Ernal pole ka võimalik kuhugi mujale elama minna. Kunagi oli lootus, et maja asemele ehitatakse uus, ka uhke projekt olevat olnud valmis, siis aga ajad muutusid ja ehitusplaan jäi soiku. Memm tunnistas, et keeruline on seal elada tõepoolest. Kui vald pakuks asenduspinda, oleks ta kindlasti nõus kolima, kuna iga talvega minevat asi viletsamaks.
Teise korruse korteris elav Ando Oll sõnas, et nende 32 seal elatud aasta jooksul on maja kõikse aeg selline olnud. Ka korteri põrand on algusest saadik kaldu olnud. Katus laseb läbi ja seetõttu maja ju mädaneb. Kuid hirmu kehvas seisus majas elamise ees mees ei tunne. Kord, kui õues lõõtsunud tugev tormituul, käinud ta küll otsaviilu toestamas, kartes, et muljub muidu sisse.
Küsimusele, kas ta on elanikuna sellise majaga rahul, vastas Oll, et mis tal üle jääb. Seda ei ole ta kartnud, et maja kokku kukub, aga murekohad on tema arvates just katus ja otsaviil, samuti välisvooder.

“See ei oleks ju nii suur töö, ainult tõstukit oleks vaja. Tuleks ühele sarikale toed ja katusele eterniiti panna, harja peale plekki,” arutas ta. Ka ei ole majas vett, mida peab tooma õues asuvast kaevust.
Võimaliku asenduspinna kohta arvas Oll, et siis ei jaksaks ju seda talvist kütet kinni maksta. “Keskküttega korteris läheb selline raha, seda mingil juhul maksta ei jõua,” sõnas praegu töötu Ando, kelle abikaasa saab tööl miinimumpalka.
“Kui omal ajal oleks õigel ajal remont tehtud, poleks midagi,” tõdes ta. Oma praeguse koduga harjunud Ando ütleb, et linnamees ta pole, see ei istu talle kuidagi. “Seuksed suured saalid, kus rikkurid elavad, sellist ma ei igatse,” ütles mees.

Orissaare valla ehitus- ja keskkonnanõunik Martin Käärid tunnistas, et see maja on viimased 30 aastat sellises seisus olnud. “Inimesi on teavitatud, et see on ohtlik, aga nad ise soovivad seal sees elada,” märkis Käärid, lisades, et vallal on majaga plaanid, aga midagi täpsemat ta praegu veel öelda ei oska.
“Volikogu peab kujundama seisukoha, kas võtame remondi ette või teeme midagi muud,” lisas vallavanem Aarne Põlluäär.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 79 korda, sh täna 1)