Torgu volikogu kardab ajakirjanikke (7)

Saarte Hääle ajakirjanikud on korduvalt üritanud pääseda Torgu vallavolikogu istungile, kuid tulutult, sest volikogu esimees jagab küll infot telefoni teel, kuid lubab ajakirjanike kohaletuleku korral istungi kinniseks kuulutada. Eile ei lubanud ta taas ajakirjanikku volikogu istungist osa võtta.

“Jäite hiljaks, tulge järgmine kord,” pragas Torgu vallavolikogu esimees Mihkel Undrest kahe päevakorrapunkti arutamise vahel uksel seistes.
“No oleks te varem tulnud, siis ma oleksin saanud (ajakirjanike osalemise – toim) ju hääletusele panna, aga praegu päevakorrapunkte enam muuta ei saa,” ütles volikogu esimees viisakalt, lubades infot jagada pärast istungit ja selgitades, et kui me oleksime olnud kohal enne istungi algust, siis oleks volikogu saanud otsustada, kas teha lahtine koosolek.
Samas on Torgu valla põhimääruses kirjas, et volikogu istungid on üldjuhul avalikud.
Saare maavalitsuse maasekretär Jaan Leivategija kinnitas samuti, et seaduse järgi on volikogu istung avalik.
“Istungil võib kuulutada kinniseks vaid ühe küsimuse arutelu, kui selle poolt hääletab kaks korda enam volikogu liikmeid, kui vastu,” ütles Leivategija, lisades, et samuti võib küsimuse kinniseks hääletada isiku kaitseks või kui arutatavat küsimust puudutavate andmete avalikustamine on seadusega keelatud või piiratud.

“Kui selle küsimuse arutelu on lõppenud, siis järgmiste päevakorrapunktide arutelu tuleb jälle lahtine,” selgitas Leivategija, rõhutades, et igaühel on õigus volikogu istungitel osaleda, kuulata ja märkmeid teha. Vaid salvestamiseks ja sõnavõtuks on vaja volikogu luba. Samuti on viisakas volikogu liikmeid ajakirjanike kohalolekust teavitada.
“Ei tea, miks meie asjad peavad nii salajased olema,” imestas Torgu volikogu liige Kaupo Vipp, kelle sõnul ei olnud eilne volikogu istung kinniseks kuulutatud. Vipi sõnul peaks volikogu kogu tegevus olema põhimõtteliselt läbipaistev ja selge.
“Isegi riigikogu saali võib ju minna,” ütles Vipp, kes ei suutnudki mõista, miks ajakirjanikku saali ei lubatud.


Lindistada ei või

Torgu volikogu ei toetanud eile Kaupo Vipi ettepanekut hakata volikogu istungeid lindistama ja seejärel helifaile valla kodulehel avaldama.
“Paljudes kohtades tehakse nii,” põhjendas Kaupo Vipp oma ettepanekut Saarte Häälele, lisades, et vallaelanikud ja teised huvilised saavad siis samuti volikogu istungil arutatuga tutvuda. Ta viitas, et paljudes kohtades tehakse otseülekandeid ja ta ei näe põhjust, miks neil ei peaks see nii olema. Volikogu selle ettepaneku poolt aga ei hääletanud. Vipi sõnul ei anna ta aga alla, vaid hakkab ikkagi istungite kajastamist katsetama, sest tegemist on avaliku informatsiooniga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)